Magnat

Magnat

7.3/10
DRAMAT HISTORYCZNY Polska 1986   od 16 lat
Występują:Jan Nowicki, Olgierd Łukaszewicz, Jan Englert, Bogusław Linda
Reżyseria:Filip Bajon
W skrócie:Saga rodziny von Teuss z Pszczyny. Rok 1900. Książę Hans Heinrich po rozwodzie żeni się ponownie. Jego syn Bolko romansuje z macochą.
"Zmierzch bogów" po polsku: od upadku cesarstwa do upadku rodu książąt pszczyńskich. Epicki fresk Filipa Bajona z wielką rolą Jana Nowickiego plus Łukaszewicz, Linda i Grażyna Szapołowska.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Rok 1900. Do księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha von Teussa (Jan Nowicki) przyjeżdża z wizytą cesarz Wilhelm II. Proponuje mu stanowisko ambasadora w Londynie. Arystokrata woli pozostać w pałacu. Jego angielska żona Daisy (Maria Gładkowska) w ramach zemsty spędza noc z cesarzem. Gdy książę dowiaduje się o tym, podejmuje nieudaną próbę samobójczą. Małżeństwo rozstaje się. Rok 1922. Na Śląsku wybucha powstanie. Jeden z synów Hansa, Conrad (Jan Englert), czuje się Polakiem, zostaje katolikiem. Rok 1932. Książę jest sparaliżowany i porusza się na wózku inwalidzkim. Żeni się z młodszą Mariscą (Grażyna Szapołowska), z którą flirtuje jego najmłodszy syn Bolko (Bogusław Linda). Najstarszy syn księcia, ambitny Franzel (Olgierd Łukaszewicz), przejmuje kontrolę nad rodzinnym majątkiem. Tymczasem w Niemczech Hitler zaczyna odnosić sukcesy. Zafascynowany ideologią nazizmu Franzel związuje się z hitlerowcami. Reżyser wzorował się na dziejach prawdziwego rodu von Pless. Film kręcono w prawdziwej posiadłości von Plessów w Pszczynie. Bogusława Lindę nagrodzono za pierwszoplanową rolę męską na FPFF w Gdyni. Filip Bajon otrzymał tam Nagrodę Specjalną Jury.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)