M - Morderca

8.3/10

(M)

DRAMAT KRYMINALNY Niemcy 1931   od 12 lat
Występują:Peter Lorre, Ellen Widmann, Inge Landgut, Otto Wernicke
Reżyseria:Fritz Lang
W skrócie:Klasyczny kryminał Fritza Langa. W lesie zostaje znalezione ciało uczennicy. Wkrótce policja, jak i świat przestępczy szukają 'wampira'.
Arcydzieło z teki Fritza Langa: pierwszy film dźwiękowy niemieckiego mistrza - swoisty reportaż o schwytaniu "wampira z D(sseldorfu", wielokrotnego mordercy dzieci poszukiwanego przez policję i świat przestępczy. Plus przejmujący Peter Lorre. Lektura obowiązkowa.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Miasto w Niemczech. Hans Beckert (Peter Lorre) idzie ulicą, pogwizdując arię z "Peer Gynta". Zaczepia uczennicę Elsie Beckmann (Inge Landgut). U niewidomego sprzedawcy balonów (Georg John) kupuje jej balonik i odchodzą razem w nieznanym kierunku. Niedługo potem w podmiejskim lesie znalezione zostaje ciało Elsie. Mieszkańcy miasta są zszokowani okrutną zbrodnią. Śledztwo w tej sprawie prowadzi inspektor Karl Lohmann (Otto Wernicke). Wkrótce zarówno cała policja, jak i niepokojony przez nią światek przestępczy oraz żebracy i kloszardzi prowadzą poszukiwania "wampira". Niewidomy sprzedawca balonów rozpoznaje go, gdy znów słyszy charakterystyczne gwizdanie. Jeden ze złodziei wypisuje "wampirowi" na płaszczu literę "M", w ten sposób wydając go. Morderca orientuje się, że został zdemaskowany i kryje się w jednym z budynków biurowych. Grupa przestępców otacza to miejsce, by wymierzyć Beckertowi sprawiedliwość we własnym zakresie. Klasyczny kryminał austriackiego reżysera Fritza Langa, reprezentanta ekspresjonizmu filmowego.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)