x

Lwów pod okupacją: 1941-1944 (2-ost.)

FILM DOKUMENTALNY Polska 2017   od 12 lat
Reżyseria:Andrzej Gajewski
W skrócie:W przededniu II wojny światowej Lwów był zasobnym, wielokulturowym polskim miastem. W roku 1939 roku zajęli go Rosjanie. Ogromna grupa polskich literatów opowiedziała się za okupantem.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Przed wybuchem drugiej wojny światowej Lwów był zasobnym, wielokulturowym miastem. Na jego terenie znajdowała się m.in. znana szkoła matematyczno-filozoficzna. Wszystko to zostało zaprzepaszczone w 1939 roku. Sowiecka okupacja Lwowa rozpoczęła się 22 września. Wraz z wojskiem do miasta wkroczyli funkcjonariusze NKWD. Pierwszymi ich ofiarami byli polscy oficerowie, którzy na mocy rozejmu mieli opuścić miasto. Obecnie wiadomo, że zostali zamordowani w Katyniu. Tymczasem znacząca grupa polskich literatów przebywających wówczas we Lwowie opowiedziała się za okupantem.

W przededniu II wojny światowej Lwów był bardzo zasobnym, wielokulturowym polskim miastem. Zyskał sławę na całym świecie dzięki słynnej szkole matematyczno-filozoficznej. We Lwowie żyli w przyjaźni Polacy, Żydzi i Ukraińcy. W roku 1939 roku rozpoczęła się jednak II wojna światowa. Mocą paktu Ribbentrop-Mołotow Rosjanie zajęli ponad połowę Polski. Wraz z oddziałami liniowymi wkroczyli funkcjonariusze NKWD. Pierwszą ofiarą padli oficerowie, którzy na mocy rozejmu mieli opuścić miasto i przedostać się do Rumunii. Dziś wiadomo, że zostali zamordowani w Katyniu. Natomiast szeregowców wywieziono na Syberię. Ogromna grupa polskich literatów, przebywających wówczas we Lwowie, opowiedziała się za okupantem. Skupieni wokół Czerwonego Sztandaru i Nowych Widnokręgów literaci datę 17 września uznali za Dzień Wyzwolenia.