x
Łowcy skarbów. Kto da więcej? (64)

Łowcy skarbów. Kto da więcej? (64)

reality show Polska 2023   od 12 lat
W skrócie:Tomasz jest właścicielem ogromnej kolekcji porcelanowych figurek. Do programu weźmie te, które pełnią też role pozytywek. Krzysztof zaoferuje obraz olejny. Mirosław zaproponuje szklaną paterę.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

W zakamarkach strychów, piwnic czy kredensów kryją się skarby. Uczestnicy programu poznają wartość różnych przedmiotów, które mogą okazać się gratką między innymi dla kolekcjonerów.

Pan Tomasz jest właścicielem ogromnej kolekcji porcelanowych figurek. Do programu przynosi te, które pełnią też role pozytywek. Kupił je w sklepie prowadzonym przez organizację charytatywną w Anglii. Ich historię przybliży ekspert programu Marek Kruczek - członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Pan Krzysztof zaoferuje obraz olejny zatytułowany "Zaułek w Tucholi" z 1974 roku. Jego autor, Jarosław Greczko, był wujem pana Krzysztofa, ale niewiele wiadomo o jego dorobku artystycznym. O tym, dlaczego tak trudno znaleźć jakiekolwiek informacje o twórcy, opowie Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki, oraz właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Pan Mirosław zaproponuje szklaną paterę z Ząbkowic. O wzorze, który wykorzystywano od 1910 roku, o szkle prasowanym i stanie patery opowie podczas ekspertyzy i wyceny Krystyna Łuczak-Surówka - historyczka i krytyczka designu i wykładowczyni warszawskiej ASP. Na zakończenie zaprezentują pan Antoni oraz jego platerowany zestaw porcelanowy, składającym się z dzbanka, cukiernicy i mlecznika. O tym, czym tak naprawdę jest platerowanie, i jaka jest jego aktualna cena rynkowa, opowie Jakub Naumiuk - rzeczoznawca i współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa.

Zobacz także