Lena na Bałkanach: Tradycja (8)
| Reżyseria: | Konrad Zagórski |
|---|---|
| W skrócie: | Lena w Serbii odwiedza Pirot - miasto słynące z produkcji kilimów. Ogląda też hodowlę owiec. Następnie udaje się do Donje Ljubinje, słynącej z wielowiekowej tradycji dekoracji stroju panny młodej. |
Oglądaj w telewizji
| Data | Godzina | Stacja |
| wtorek, 13 stycznia za 12 dni |
16:05 | TVP Historia 2 (z napisami) |
Opis
Seria podróżnicza, która nie jest typowym przewodnikiem turystycznym. Obraz wchodzi głębiej w tkankę społeczeństwa, zanurza się w mieszance religii, wyjątkowych kultur i ich burzliwej historii. W każdym odcinku widzowie skupiają się na wybranym zagadnieniu współczesnych Bałkanów. Zagadnienia te będą przedstawione poprzez kilku lokalnych bohaterów, którzy opowiedzą o swojej działalności.
Tym razem Lena wyrusza w podróż po świecie bałkańskich tradycji i zwyczajów. Ten region to wyjątkowa mieszanka kultur i religii. W Serbii odwiedza Pirot - miasto słynące z produkcji kilimów będących symbolem kraju i niematerialnym dziedzictwem kultury UNESCO. Ogląda też hodowlę owiec, z których wełny produkuje się kilimy. Następnie udaje się do Kosowa, do miejscowości Donje Ljubinje, słynącej z wielowiekowej tradycji dekoracji stroju panny młodej - nusy. Przekazywana z pokolenia na pokolenie technika makijażu twarzy jest prawdziwym dziełem sztuki. W Macedonii w mieście Ochryda Lena poznaje tajniki produkcji wyrobów jubilerskich słynnych na całym świecie.
Twórcy (pokaż wszystkich)
-
Konrad Zagórski
reżyseria
-
Lena Urbańska
gospodarz
Zobacz także
- Lena na Bałkanach: Magia (2) - cykl reportaży - piątek, 2 stycznia 16:00
- Lena na Bałkanach: Muzyka (6) - cykl reportaży - sobota, 3 stycznia 12:15 i 5 późniejszych emisji
- Lena na Bałkanach: Dunaj (3) - cykl reportaży - poniedziałek, 5 stycznia 13:00
- Lena na Bałkanach: Kuchnia (4) - cykl reportaży - środa, 7 stycznia 13:05
- Lena na Bałkanach: Góry (5) - cykl reportaży - czwartek, 8 stycznia 13:15
- Lena na Bałkanach: Kosowo (9) - cykl reportaży - sobota, 10 stycznia 12:45 i 5 późniejszych emisji
- Lena na Bałkanach: Religia (7) - cykl reportaży - poniedziałek, 12 stycznia 13:05
