Którędy po sztukę: Mykola Ridnyj (8)
| W skrócie: | Praca Mikoły Ridnyja łączy cykl rzeźb "Platformy" z filmem dokumentującym demontaż sowieckiego monumentu robotników w Charkowie. Puste postumenty stają się znakiem postkomunistycznej rzeczywistości. |
|---|
Oglądaj w telewizji
| Data | Godzina | Stacja |
| piątek, 1 maja pojutrze |
9:10 | TVP Kultura 2 |
Opis
Widzowie poznają dzieła z Muzeum Narodowego w Warszawie. Historycy zapraszają do sal prezentujących sztukę XIX wieku. Nie zabraknie płócien tak słynnych jak "Dziwny ogród" Józefa Mehoffera czy "Hamlet polski" Jacka Malczewskiego. Pojawią się także europejscy mistrzowie - Sandro Botticelli i Jacopo Tintoretto. Eksperci nie tylko przeanalizują warstwę artystyczną dzieł, lecz również opowiedzą o polskiej historii. Poruszą zagadnienia związane z ukrywaniem eksponatów w czasie wojny oraz ich odzyskiwaniem.
Praca Mikoły Ridnyja łączy cykl rzeźb "Platformy" z wideo "Pomnik", dokumentującym demontaż sowieckiego monumentu robotników w Charkowie przed Euro 2012. Puste postumenty stają się znakiem postkomunistycznej rzeczywistości - braku bohaterów i niepewności wobec przeszłości. Film z rozbiórki prowokuje pytanie o wartość pracy i sens nowych symboli w przestrzeni publicznej. Artysta krytycznie przygląda się zarówno dawnym ideologiom, jak i współczesnej pustce po nich.
Zobacz także
- Którędy po sztukę: Alina Szapocznikow - magazyn kulturalny - czwartek, 30 kwietnia 6:35
- Którędy po sztukę: Tadeusz Brzozowski - magazyn kulturalny - czwartek, 30 kwietnia 12:15
- Którędy po sztukę: Zofia Kulik - magazyn kulturalny - czwartek, 30 kwietnia 12:20
- Którędy po sztukę: Mykola Ridnyj (8) - magazyn kulturalny - czwartek, 30 kwietnia 18:40 i 1 późniejsza emisja
- Którędy po sztukę: Leonardo da Vinci - magazyn kulturalny - sobota, 2 maja 18:10 i 1 późniejsza emisja
- Którędy po sztukę: Vredeman de Vries - magazyn kulturalny - niedziela, 3 maja 6:45
- Którędy po sztukę: Mariela Scafati - Mobilizacja - magazyn kulturalny - wtorek, 5 maja 12:15
- Którędy po sztukę: Kader Attia - Kultura, inna natura poprawiona - magazyn kulturalny - wtorek, 5 maja 12:20
- Którędy po sztukę: Mykola Ridnyj - magazyn kulturalny - noc wt./śr., 5 na 6 maja 2:55
- Którędy po sztukę: Mykola Ridnyj (8) - magazyn kulturalny - noc wt./śr., 5 na 6 maja 3:00