Którędy po sztukę: Jankiel Adler

Którędy po sztukę: Jankiel Adler

magazyn kulturalny Polska 2017   od 12 lat
W skrócie:Jankiel Adler - malarz, grafik, ilustrator, współzałożyciel łódzkiej grupy Jung Idysz - pochodził z rodziny chasydów. Jego wczesna twórczość oscyluje wokół symbolizmu i ekspresjonizmu niemieckiego.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Prezentacja zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi - jednej z najważniejszych i najstarszych kolekcji sztuki nowoczesnej w Europie. Przewodnikami po świecie obrazów, instalacji, filmów wideo i rzeźb są najbardziej uznani krytycy, którzy w przystępny sposób pokazują widzom, jak rozumieć dzieła sztuki współczesnej. Opowiadają o technice, w której powstały. Przybliżają kontekst historyczno-polityczny.

O obrazie "Moi rodzice" opowiada historyk sztuki Paweł Polit. Jankiel Adler - malarz, grafik, ilustrator, współzałożyciel łódzkiej grupy Jung Idysz - pochodził z rodziny chasydów osiadłych w Tuszynie. Jego wczesna twórczość oscyluje wokół symbolizmu i ekspresjonizmu niemieckiego. Artysta wykorzystywał też tematykę związaną z folklorem żydowskim. Później związał się z nurtem awangardy, uległ fascynacji kubizmem i abstrakcją.

Zobacz także