Którędy po sztukę: Jan Matejko

Którędy po sztukę: Jan Matejko

magazyn kulturalny Polska 2019   od 12 lat
W skrócie:'Hołd pruski' Jana Matejki należy do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Obraz przedstawia hołd złożony 10 kwietnia 1525 roku w Krakowie królowi Zygmuntowi I Staremu przez Albrechta Hohenzollerna.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Opowieść o dziełach znajdujących się w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Zostało ono utworzone 7 października 1879 roku. W 2019 roku obchodzi 140. rocznicę powstania. Twórcy programu opowiedzą o pierwszym obrazie, który trafił do jego kolekcji, czyli słynnych "Pochodniach Nerona" Henryka Siemiradzkiego. Analiza arcydzieła Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem" wpisuje się w obchody 500. rocznicy śmierci geniusza renesansu. Kuratorzy odkryją tajemnice najnowszych nabytków takich jak obrazy Romana Opałki czy Marcina Maciejowskiego.

"Hołd pruski" Jana Matejki należy do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, jest jednak prezentowany w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku Muzeum Narodowego w Krakowie. Przedstawia hołd złożony 10 kwietnia 1525 roku na Rynku Głównym w Krakowie królowi Zygmuntowi I Staremu przez Albrechta Hohenzollerna. Malarz przedstawił na płótnie uwiecznił uczestników uroczystości. O obrazie opowie Barbara Ciciora-Czwórnóg.

Zobacz także