Kto się boi Virginii Woolf?

7.9/10 8.0/10

(Who's Afraid of Virginia Woolf?)

DRAMAT OBYCZAJOWY USA 1966   od 12 lat
Występują:Elizabeth Taylor, George Segal, Richard Burton, Sandy Dennis
Reżyseria:Mike Nichols
W skrócie:Ekranizacja dramatu Edwarda Albeego. Profesor George i jego żona Martha wciągają parę młodych ludzi w sadomasochistyczną grę. Pięć Oscarów.
Elizabeth Taylor i Richard Burton kłócą się na ekranie (tekstem Edwarda Albee'ego) jak w życiu prywatnym, spektakl inscenizuje debiutant Mike Nichols a kamerą rejestruje Haskell Wexler. Pięć Oscarów (w tym dla Taylor i Wexlera), osiem nominacji (także dla filmu i Nicholsa) oraz kilka mocnych słów, które w rezultacie doprowadziły do uchylenia Kodeksu Haysa.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
niedziela, 27 stycznia
za 4 dni
6:00 TNT

Opis

Szanowany profesor historii, George (Richard Burton) i jego efektowna żona, Martha (Elizabeth Taylor), zapraszają początkującego wykładowcę, Nicka (George Segal) wraz z małżonką, Honey (Sandy Dennis), na wieczorną pogawędkę przy drinku. Gospodarze bardzo szybko wciągają młodą parę w dziwną, sadomasochistyczną grę. Podczas ich wizyty starsze małżeństwo poniża się wzajemnie, wyjawia zaskoczonym gościom swoje intymne sprawy i tajemnice oraz wytyka sobie wszystkie wady. Martha na przemian kokietuje to męża, to zakłopotanego Nicka. Zszokowani zachowaniem profesorostwa goście mimowolnie zaczynają się zastanawiać, czy ich związek też będzie tak kiedyś wyglądał... Scenariusz filmu to niemal niezmieniony tekst kontrowersyjnej sztuki Edwarda Albeego pod tym samym tytułem, za którą autorowi przyznano prestiżową Nagrodę Tony oraz Nagrodę Stowarzyszenia Nowojorskich Krytyków Teatralnych. Adaptacja Mike'a Nicholsa otrzymała 13 nominacji do Oscara, z czego ostatecznie dostała 5 statuetek.

Nagrody

Oscar - aktorka drugoplanowa, Oscar - aktorka pierwszoplanowa, Oscar - kostiumy, Oscar - scenografia, Oscar - zdjęcia

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)