Księstwo

Księstwo

6.2/10 6.8/10
DRAMAT OBYCZAJOWY Polska 2011   od 12 lat
Występują:Rafał Zawierucha, Mateusz Zając, Michał Anioł, Aldona Jankowska
Reżyseria:Andrzej Barański
W skrócie:Ojciec wpajał małemu Zbyszkowi przekonanie o ich książęcym pochodzeniu. Kilkanaście lat później chłopak wyrywa się do wielkiego świata...
Ekranizacja prozy Zbigniewa Masternaka: gorzka opowieść o szansach społecznego awansu w dzisiejszej Polsce na przykładzie chłopaka z podkieleckiej wsi szukającego swego miejsca pod słońcem.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Zbyszek Pasternak (Rafał Zawierucha) pochodzi z podkieleckiej wsi. Nadużywający alkoholu ojciec (Michał Anioł), do czasu swojej tragicznej śmierci w tartaku, wmawiał mu, że ich rodzina wywodzi się od starosłowiańskich książąt. Ambitny chłopak chce za wszelką cenę wyrwać się z prowincji. Jego poczynaniom bacznie przyglądają się mieszkańcy wioski. Młody Pasternak najpierw próbuje zostać piłkarzem, lecz poważna kontuzja kolana niweczy te plany. Potem rozpoczyna studia prawnicze w Lublinie. Ponieważ nie przykłada się do nauki, zostaje wydalony z uczelni. Po kolejnym niepowodzeniu Zbyszek wraca do rodzinnej wsi. Swojej schorowanej matce (Aldona Jankowska) i sąsiadom wmawia, że odniósł sukces, a w domu spędza jedynie wakacje. W rzeczywistości chłopak czuje się przegrany i zagubiony. Wie, że w mieście nikt na niego nie czeka, ale i dla dawnych znajomych stał się obcym... Scenariusz filmu inspirowany jest trzema powieściami Zbigniewa Masternaka: "Chmurołap", "Niech żyje wolność" i "Scyzoryk".

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)