Krótki film o zabijaniu

Krótki film o zabijaniu

7.9/10
DRAMAT OBYCZAJOWY Polska 1987   od 16 lat
Występują:Mirosław Baka, Krzysztof Globisz, Jan Tesarz, Zbigniew Zapasiewicz
Reżyseria:Krzysztof Kieślowski
W skrócie:Piąta część "Dekalogu" - dramatyczny głos w dyskusji o karze śmierci. 20-letni Jacek zabija taksówkarza i otrzymuje najwyższy wymiar kary.
Klasyk Kieślowskiego: piąte przykazanie Dekalogu jako punkt wyjścia do rozważań o karze śmierci. Więcej laurów niż minut. Lektura obowiązkowa.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
wtorek, 15 października
dziś
1:55 Stopklatka TV (z napisami)

Opis

Warszawa, 16 marca 1987 r. Piotr (Krzysztof Globisz) zdaje końcowy egzamin adwokacki. Zaprasza swoją dziewczynę do cukierni w Hotelu Europejskim. Przychodzi tu także 20-letni Jacek (Mirosław Baka). Mężczyzna dopiero co w zakładzie fotograficznym zamówił odbitkę zdjęcia swojej młodszej siostry. Jacek wychodzi wkrótce z cukierni i wsiada do taksówki, którą powadzi Marian (Jan Tesarz). Na obrzeżach miasta mężczyzna dusi taksówkarza linką. Gdy widzi, że ten jeszcze żyje, okrutnie go masakruje. W spokoju zjada kanapkę swojej ofiary, a gdy wraca do miasta, zaprasza do samochodu Beatę. Piotr podejmuje się obrony Jacka przed sądem. Mimo to morderca zostaje skazany na karę śmierci. Gdy przed egzekucją Piotr ma ostatnie widzenie z Jackiem, mężczyzna prosi go, by przekazał jego matce zamówione zdjęcie siostry. Gdyby nie jej tragiczna śmierć, być może nie wyjechałby ze wsi i jego życie potoczyłoby się zupełnie inaczej. W 1988 roku film Krzysztofa Kieślowskiego był wydarzeniem podczas festiwalu w Cannes i został uhonorowany nagrodą FIPRESCI oraz nagrodą Jury. Otrzymał również Grand Prix na FPFF w Gdyni oraz Felixa.

Nagrody

Złote Lwy - Gdynia

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)