Królowa dziewica (1/2)

Królowa dziewica (1/2)

(The Virgin Queen)

DRAMAT HISTORYCZNY Wielka Brytania 2005   od 12 lat
Występują:Anne-Marie Duff, Tara Fitzgerald, Robert Pugh, Hans Matheson
Reżyseria:Coky Giedroyć
W skrócie:Doradcy władczyni Anglii szukają kandydata na jej męża.
Jeszcze jedna filmowa biografia Elżbiety I - Królowej Dziewicy, dla wielkości państwa poświęcającej tych, których kochała. Plus Helen Mirren w wielokrotnie nagradzanej kreacji godnej oklasków.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
poniedziałek, 18 grudnia
pojutrze
8:30 CBS Europa

Opis

Anglia, XVI wiek. Młodość Elżbiety (Anne-Marie Duff), przyszłej królowej, to nie jest dla niej najszczęśliwszy czas. Ojciec księżniczki, Henryk VIII Tudor, poślubia kolejne kobiety, wierząc, że następna da mu upragnionego syna, zaś z niechcianymi żonami obchodzi się wyjątkowo okrutnie. Sama Elżbieta żyje na wygnaniu. Sytuacja zmienia się wraz ze śmiercią Henryka. Pomimo przeróżnych przeszkód córka króla obejmuje panowanie nad krajem. Od teraz musi łączyć obowiązki władczyni z życiem osobistym. Nie jest to łatwe, zwłaszcza że darzy gorącym uczuciem Roberta Dudleya (Tom Hardy), który nie może zostać jej mężem. Elżbieta ma wielu wrogów. By stawić im czoło, musi wykazać się nieprzeciętnym charakterem i charyzmą. Konflikt między katolikami a protestantami cały czas bowiem narasta.

Po śmierci króla Edwarda VI w 1553 r., na tronie Anglii zasiada jego przyrodnia siostra, Maria I Tudor (Joanne Whalley). Dla 20-letniej Elżbiety (Anne-Marie Duff) oznacza to tylko kłopoty. W przeciwieństwie do zagorzałej katoliczki Marii, jest ona protestantką. Za wiarę więzi się ją w londyńskim Tower. Gdy odzyskuje wolność, na rozkaz króla Filipa wraca na dwór królewski. W 1558 r. umiera Maria, a jej następczynią zostaje Elżbieta I. Bardzo szybko przekonuje się, jak trudno rządzić krajem podzielonym przez wyznania i narażonym na obce wpływy. Dzięki swej inteligencji, pewności siebie i samodzielności młoda władczyni w krótkim czasie nabiera doświadczenia w postępowaniu z poddanymi i licznymi wrogami. Mimo iż sama monarchini nie spieszy się do zamążpójścia, jej otoczenie nie ustaje w poszukiwaniach odpowiedniego kandydata do jej ręki. Elżbieta tymczasem poprzestaje na romansie z przyjacielem z dzieciństwa, przystojnym i żonatym Robertem Dudleyem (Tom Hardy). Ale gdy ginie jego żona, królowa skazuje kochanka na banicję, w obawie przed skandalem, który mógłby zagrozić monarchii.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także