Kompania braci (7)

Kompania braci (7)

(Band of Brothers: The Breaking Point)

serial wojenny USA 2001   od 16 lat
Występują:Damian Lewis, Donnie Wahlberg, Frank John Hughes, Neal McDonough
Reżyseria:David Frankel
W skrócie:Żołnierze z Easy Company udaremniają niemiecki atak na miasteczko Bastogne. Wielu z nich ginie. Miejsce porucznika Comptona zajmuje porucznik Dike, jednak nie nadaje się on na dowódcę.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Film przedstawia dzieje kompanii E 506. pułku piechoty spadochronowej 101. Dywizji Powietrznodesantowej, który powstała w USA w 1942 roku. Jej członkowie walczyli w Normandii, w Holandii, w bitwie o Ardeny, a także zdobywali Orle Gniazdo Hitlera w Berchtesgaden. Serial przedstawia autentyczne wydarzenia i ludzi, którzy brali w nich udział. Każdy z dziesięciu odcinków rozpoczyna się od wywiadu z weteranami wojny, byłymi żołnierzami jednostki Easy Company. Pierwszą część stanowi epizod rozgrywający się na dwa dni przed lądowaniem aliantów w Normandii. Porucznik Richard Winters i Lewis Nixon wspominają swój pobyt w Georgii, w eksperymentalnej jednostce spadochronowej. Ich przełożonym był wówczas despotyczny porucznik Herbert Sobel. Po jego odejściu spadochroniarzom przydzielono nowego dowódcę, porucznika Thomasa Meehana. To właśnie on dowodził nimi 6 czerwca 1944 roku, podczas lądowania w Normandii.

W tym odcinku

Żołnierze z Easy Company udaremniają niemiecki atak na miasteczko Bastogne. Potem przystępują do wyzwalania położonego nieopodal Foy. Znajdują się w samym środku silnego ostrzału artyleryjskiego. Wielu z nich ginie. Są też ciężko ranni, a wśród nich sierżanci Toye i Guarnere. Porucznik Compton przechodzi załamanie nerwowe i musi opuścić linię frontu. Operacja wyzwalania miasta zostaje powierzona porucznikowi Dike'owi. Sierżant Lipton szybko spostrzega, że Dike nie nadaje się na dowódcę, gdyż w chwili zagrożenia wpada w panikę i nakazuje zatrzymanie ataku w otwartym polu. Lipton ostrzega kapitana Wintersa, który wysyła na pomoc porucznika Speirsa. Pod jego dowództwem chłopcy zdobywają miasto.

Nagrody

Złoty Glob - miniserial lub film telewizyjny

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także