Katastrofy w przestworzach: Ukryte zagrożenie (5)
(Mayday: Air Disaster: Hidden Danger)
W skrócie: | W 1991 roku katastrofie uległ Boeing 737 linii United Airlines. Zginęło 25 osób. W kolejnych latach doszło do dwóch podobnych awarii tego samego modelu maszyny. Eksperci badają przyczyny. |
---|
Oglądaj w telewizji
Data | Godzina | Stacja |
nie znaleziono żadnej emisji |
Opis
Rekonstrukcje największych wypadków lotniczych. Każdy z odcinków omawia historię jednego lotu. Twórcy serialu odtwarzają okoliczności, w jakich doszło do tragedii: atmosferę panującą na pokładzie samolotu, decyzje i działania pilotów. Korzystają przy tym z zapisów z czarnych skrzynek. Pokazują też pracę ludzi badających przyczyny owych katastrof i dokonują komputerowej symulacji lotu. Całości dopełniają wywiady z pilotami, ekspertami lotnictwa i świadkami tragicznych wydarzeń. Katastrofy lotnicze wynikają często z ludzkiej opieszałości i braku wyobraźni, pocieszające jest jednak to, że pracownicy przemysłu lotniczego wyciągają wnioski z tragedii i ucząc się na błędach tworzą systemy coraz doskonalsze i coraz mniej zawodne.
W tym odcinku
Eksperci analizują trzy bardzo podobne wypadki, do których doszło w latach 1991-1996. W marcu 1991 roku Boeing 737 rozbił się osiem sekund po starcie. Życie straciło wówczas 25 osób. Trzy lata później w podobnych okolicznościach.zginęło 127 pasażerów, którzy lecieli Boeingiem 737 do Pittsburgha. Tylko dzięki opanowaniu pilotów podobnego losu uniknęły osoby lecące do Richmond w 1996 roku. Analizy wykazały, że przyczyną nagłych problemów technicznych trzech samolotów pasażerskich była awaria urządzeń zasilających, które pozwalają kierować tylną lotką.
Zobacz także
- Katastrofy w przestworzach: Szybowiec z Gimli (2) - serial dokumentalny - dziś, 30 kwietnia 12:00
- Katastrofy w przestworzach: Dramat w Patagonii (6) - serial dokumentalny - dziś, 30 kwietnia 13:05
- Katastrofy w przestworzach: Zagubione w przekładzie (4) - serial dokumentalny - dziś, 30 kwietnia 14:00
- Katastrofy w przestworzach: Horror w kokpicie (6) - serial dokumentalny - dziś, 30 kwietnia 15:00
- Katastrofy w przestworzach: Za zamkniętymi drzwiami (3) - serial dokumentalny - poniedziałek, 5 maja 12:00
- Katastrofy w przestworzach: Helikopter w oceanie (7) - serial dokumentalny - poniedziałek, 5 maja 13:05
- Katastrofy w przestworzach: Tragedia na Potomaku (5) - serial dokumentalny - poniedziałek, 5 maja 14:05
- Katastrofy w przestworzach: Tragiczny sylwester (7) - serial dokumentalny - poniedziałek, 5 maja 15:00
- Katastrofy w przestworzach: Tragiczny ładunek (4) - serial dokumentalny - wtorek, 6 maja 12:00
- Katastrofy w przestworzach: Bez ostrzeżenia (8) - serial dokumentalny - wtorek, 6 maja 13:05