Kataklizmy, które zmieniły świat: Gniew Boży (1)

Kataklizmy, które zmieniły świat: Gniew Boży (1)

(Perfect Storms: God's Wrath)

serial dokumentalny Kanada 2013   od 12 lat
W skrócie:1 listopada 1755 r. trzęsienie ziemi zrujnowało Lizbonę. Ludzie, którzy ocaleli, szukali schronienia w pobliżu portu. Kilkadziesiąt minut później nadeszło tsunami. Zginęło kilkadziesiąt tysięcy osób.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Zrealizowany przy użyciu nowoczesnych technologii cykl opowiadający o największych katastrofach w historii ludzkości. Twórcy serii pokazują momenty w dziejach człowieka, kiedy jego działania w zderzeniu z siłami natury doprowadziły do strasznych wydarzeń, które pochłonęły wiele ofiar i odmieniły świat na zawsze. Autorzy programu przedstawiają i analizują przyczyny, przebieg i konsekwencje katastrof. Odtwarzają też historie ludzi, którzy byli świadkami tych dramatycznych zdarzeń, opierając się na ich relacjach i archiwach.

W tym odcinku

1 listopada 1755 roku potężne trzęsienie ziemi zrujnowało Lizbonę i całe wybrzeże. Wstrząsy były odczuwalne przez co najmniej 6 minut. Mieszkańcy miasta, którym udało się ocaleć, szukali schronienia w pobliżu portu. Kilkadziesiąt minut później nadeszło potężne tsunami, które pochłonęło ludzi na brzegu i zalało centrum miasta. Na terenach, które uniknęły zniszczenia przez fale, wybuchł pożar. Miasto płonęło przez 8 dni. Zginęło kilkadziesiąt tysięcy ludzi, a Portugalia została sparaliżowana. Jednak na gruzach Lizbony narodziły się nowe idee i badania naukowe, które pomogły zapoczątkować wejść w nową epokę - oświecenie.