Jeździec znikąd

7.2/10 7.6/10

(Shane)

WESTERN USA 1953   od 12 lat
Występują:Alan Ladd, Van Heflin, Jean Arthur, Brandon De Wilde
Reżyseria:George Stevens
W skrócie:Farmerzy są terroryzowani przez bandę Rufusa Rykera. W domu Joe Starreta pojawia się tajemniczy Shane, dawny rewolwerowiec. Zostaje u Starrettów i pomaga im w pracy. Konflikt narasta.
Alan Ladd jako tytułowy przybysz, którego pojawienie się przechyla szalę na stronę drobnych farmerów w konflikcie z okolicznym potentatem. Archetyp postaci, arcydzieło gatunku.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Wyoming, koniec XIX stulecia. Farmerzy są terroryzowani przez bandę pod wodzą Rufusa Rykera (Emile Meyer). Reprezentuje on interesy hodowców bydła, którzy jako pierwsi kolonizowali te ziemie, a teraz są z nich wypierani przez rolników. Jednym z farmerów nękanych przez Rykera i jego ludzi jest Joe Starrett (Van Heflin), który mieszka z żoną i synkiem Joeyem. Pewnego dnia w ich domu pojawia się tajemniczy przybysz, Shane (Alan Ladd). Mężczyzna był kiedyś rewolwerowcem, lecz postanowił z tym zerwać. Zostaje u Starrettów i pomaga im w pracy na roli. Gospodarze traktują go bardzo serdecznie, a mały Joey podziwia we wszystkim. Tymczasem konflikt między osiadłymi w dolinie farmerami i hodowcami pędzącymi swe stada narasta. Shane i Joe wychodzą zwycięsko z bójki w barze, ale to tylko pogłębia wzajemną wrogość. Ryker sprowadza z odległego miasteczka znanego rewolwerowca, Wilsona, który zabija jednego z farmerów.

Nagrody

Oscar - zdjęcia

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)