Jeździec znikąd

7.2/10 7.7/10

(Shane)

WESTERN USA 1953   od 12 lat
Występują:Alan Ladd, Van Heflin, Jean Arthur, Brandon De Wilde
Reżyseria:George Stevens
W skrócie:Farmerzy są terroryzowani przez bandę Rufusa Rykera. W domu Joe Starreta pojawia się tajemniczy Shane, dawny rewolwerowiec. Zostaje u Starrettów i pomaga im w pracy. Konflikt narasta.
Alan Ladd jako tytułowy przybysz, którego pojawienie się przechyla szalę na stronę drobnych farmerów w konflikcie z okolicznym potentatem. Archetyp postaci, arcydzieło gatunku.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
piątek, 3 maja
za 11 dni
15:50 ale kino+ (z napisami)

Opis

Wyoming, koniec XIX stulecia. Farmerzy są terroryzowani przez bandę pod wodzą Rufusa Rykera (Emile Meyer). Reprezentuje on interesy hodowców bydła, którzy jako pierwsi kolonizowali te ziemie, a teraz są z nich wypierani przez rolników. Jednym z farmerów nękanych przez Rykera i jego ludzi jest Joe Starrett (Van Heflin), który mieszka z żoną i synkiem Joeyem. Pewnego dnia w ich domu pojawia się tajemniczy przybysz, Shane (Alan Ladd). Mężczyzna był kiedyś rewolwerowcem, lecz postanowił z tym zerwać. Zostaje u Starrettów i pomaga im w pracy na roli. Gospodarze traktują go bardzo serdecznie, a mały Joey podziwia we wszystkim. Tymczasem konflikt między osiadłymi w dolinie farmerami i hodowcami pędzącymi swe stada narasta. Shane i Joe wychodzą zwycięsko z bójki w barze, ale to tylko pogłębia wzajemną wrogość. Ryker sprowadza z odległego miasteczka znanego rewolwerowca, Wilsona, który zabija jednego z farmerów.

Nagrody

Oscar - zdjęcia

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)