Jan Paweł II

6.2/10

(Pope John Paul II)

FILM BIOGRAFICZNY Polska/Włochy/USA 2005   od 12 lat
Występują:Jon Voight, Ben Gazzara, Christopher Lee, Vittoria Belvedere
Reżyseria:John Kent Harrison
W skrócie:Rok 1981, zamach na Jana Pawła II. Papież wspomina swoją przeszłość od roku 1938 po zamach Ali Agcy, a potem czas rekonwalescencji.
Filmowa biografia Jana Pawła II, adresowana do widzów amerykańskich, z nominowaną do nagrody Emmy kreacją Johna Voighta w roli tytułowej. Do refleksji.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

1981 r., zamach na Jana Pawła II (Jon Voight). Pojazd z rannym papieżem opuszcza plac Świętego Piotra. Ojciec Święty przypomina sobie swoją przeszłość. 1938 r. Młody Karol Wojtyła (Cary Elwes) interesuje się teatrem, literaturą, filozofią i sportem. Wierzy w Boga i nie jest obojętny na drugiego człowieka. Podczas wojny i okupacji studiuje w podziemnym seminarium arcybiskupa Sapiehy (James Cromwell). Za czasów komunizmu, już jako ksiądz, a potem biskup i kardynał, musi się zmierzyć z systemem tępiącym wszelkie przejawy religijności. 16 października 1978 r. zostaje papieżem. Wiele pielgrzymuje, spotykając się także z wrogami Kościoła. Kładzie nacisk na kwestię wolności religii. Jego słowa sprawiają, że Polacy zaczynają walkę o swoje prawa. W kraju wybuchają strajki. Wówczas Mehmet Ali Agca strzela do papieża na audiencji generalnej. Podczas rekonwalescencji Ojca Świętego umiera kardynał Stefan Wyszyński (Christopher Lee). Tymczasem Jan Paweł II szykuje się do pokojowego wprowadzenia Kościoła w nowe tysiąclecie. Pomaga mu w tym kardynał Ratzinger. Wciąż aktywny papież nigdy nie zapomina o młodzieży. Postać papieża gra dwóch aktorów: Cary Elwes i Jon Voight. Drugi z nich otrzymał za rolę Jana Pawła II nominację do nagrody Emmy. Obraz jest dubbingowany przez polskich aktorów.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)