Jak to działa?: Laser (41)

Jak to działa?: Laser (41)

magazyn popularnonaukowy Polska 2013   b.o.
W skrócie:Zasady działania lasera. Prowadzący pokażą technologię jego produkcji i zastosowania. Przypomną osiągnięcia polskich naukowców w budowie niebieskiego lasera i sprawdzą status projektu.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Radosław Brzózka tłumaczy podstawowe prawa fizyki, które rządzą zjawiskami w otaczającym świecie. Jako przykłady posłużą mu urządzenia, z których ludzie korzystają na co dzień. Efektowne eksperymenty przekonują, że fizyka nie musi być trudna i nudna. Widzowie zobaczą, jak ciekawość świata i chęć rozwiązania problemów pomogła naukowcom i wynalazcom skonstruować takie urządzenia jak telefon komórkowy, kuchenka mikrofalowa czy aparat fotograficzny.

W tym odcinku zasady działania lasera. Prowadzący pokażą technologię jego produkcji oraz różne zastosowania. Przypomną też osiągnięcia polskich naukowców w budowie niebieskiego lasera i sprawdzą, jaki jest obecny status projektu. Pokażą zdjęcia z budowy lasera XFEL w Hamburgu, który powstaje z udziałem polskich naukowców i inżynierów. Lasery mogą być także wykorzystywane jako skanery i drukarki 3D, do obróbki materiałów czy jako elementy reaktorów termojądrowych. Na zakończenie programu spotkanie ze studentami, którzy wykorzystują lasery w swoich projektach.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także