Ja, Daniel Blake

7.4/10 7.9/10

(I, Daniel Blake)

DRAMAT OBYCZAJOWY Belgia/Francja/Wielka Brytania 2016   od 12 lat
Występują:Kate Rutter, Dave Johns, Hayley Squires, Briana Shann
Reżyseria:Ken Loach
W skrócie:Stolarz Blake potrzebuje pomocy socjalnej po zawale. Poznaje będącą w krytycznej sytuacji samotną matkę. Biurokratyczna machina jest wobec nich bezduszna.
Ken Loach sięga w Cannes po drugą Złotą Palmę. Bezrobotny po zawale stolarz rzuca wyzwanie urzędniczej machinie ociągającej się z wypłatą należnych zasiłków.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Sześćdziesięcioletni stolarz Daniel Blake (Dave Johns) próbuje dojść do siebie po zawale. Pewnego dnia przypadkowo poznaje samotną matkę Katie (Hayley Squires) oraz jej dzieci: Daisy (Briana Shann) i Dylana (Dylan McKiernan). Choć nie ma z tego żadnego zysku, Daniel postanawia pomóc rodzinie stanąć na nogi. Sprawa komplikuje się, kiedy sam próbuje zdobyć rentę. Trafia w sam środek bezdusznej, biurokratycznej machiny. Na przekór pozbawionym uczuć urzędnikom i wszystkim przeciwnościom losu Daniel i Katie na nowo odnajdują prawdziwą przyjaźń oraz radość życia. Kolejne i - według zapowiedzi samego reżysera - ostatnie dzieło Kena Loacha. W tytułowej roli wystąpił stand-upowy komik Dave Johns, który za swoją kreację został nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej. Z kolei partnerująca mu Hayley Squires otrzymała nominację do BAFT-y. Produkcję doceniono na międzynarodowych festiwalach filmowych w Cannes (gdzie zdobyła Złotą Palmę oraz dwie inne nagrody), Locarno, San Sebastian, Vancouver i Sztokholmie. Obraz otrzymał także Europejską Nagrodę Filmową i statuetkę BAFT-y.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)