Ja, Daniel Blake

7.4/10 7.9/10

(I, Daniel Blake)

DRAMAT OBYCZAJOWY Belgia/Francja/Wielka Brytania 2016   od 12 lat
Występują:Kate Rutter, Dave Johns, Hayley Squires, Briana Shann
Reżyseria:Ken Loach
W skrócie:Stolarz Daniel próbuje dojść do siebie po zawale. Gdy stara się o rentę, trafia w środek bezdusznej machiny. W tym czasie poznaje samotną matkę, Katie, której chce pomóc stanąć na nogi.
Ken Loach sięga w Cannes po drugą Złotą Palmę. Bezrobotny po zawale stolarz rzuca wyzwanie urzędniczej machinie ociągającej się z wypłatą należnych zasiłków.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
czwartek, 4 października
za 8 dni
20:10 ale kino+
niedziela, 7 października
za 11 dni
18:00 ale kino+

Opis

Sześćdziesięcioletni stolarz Daniel Blake (Dave Johns) próbuje dojść do siebie po zawale. Pewnego dnia przypadkowo poznaje samotną matkę Katie (Hayley Squires) oraz jej dzieci: Daisy (Briana Shann) i Dylana (Dylan McKiernan). Choć nie ma z tego żadnego zysku, Daniel postanawia pomóc rodzinie stanąć na nogi. Sprawa komplikuje się, kiedy sam próbuje zdobyć rentę. Trafia w sam środek bezdusznej, biurokratycznej machiny. Na przekór pozbawionym uczuć urzędnikom i wszystkim przeciwnościom losu Daniel i Katie na nowo odnajdują prawdziwą przyjaźń oraz radość życia. Kolejne i - według zapowiedzi samego reżysera - ostatnie dzieło Kena Loacha. W tytułowej roli wystąpił stand-upowy komik Dave Johns, który za swoją kreację został nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej. Z kolei partnerująca mu Hayley Squires otrzymała nominację do BAFT-y. Produkcję doceniono na międzynarodowych festiwalach filmowych w Cannes (gdzie zdobyła Złotą Palmę oraz dwie inne nagrody), Locarno, San Sebastian, Vancouver i Sztokholmie. Obraz otrzymał także Europejską Nagrodę Filmową i statuetkę BAFT-y.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)