Iwan Groźny (1/2)

Iwan Groźny (1/2)

(Iwan Groznyj)

DRAMAT BIOGRAFICZNY ZSRR 1944   od 12 lat
Występują:Nikołaj Czerkasow, Serafima Birman, Ludmiła Celikowskaja, Michaił Nazwanow
Reżyseria:Siergiej Eisenstein
W skrócie:Akcja filmu obejmuje życie cara Iwana IV, od koronacji w 1547 roku do 1578. Książę Moskwy mianuje się pierwszym w historii carem Rosji. Zamierza ukrócić władzę bojarów. Rodzi się opozycja.
Pierwsza część niedokończonej trylogii Siergieja Eisensteina o carze Iwanie IV Groźnym, twórcy rosyjskiej potęgi: filozoficzna refleksja o dylematach sprawowania władzy ze Stalinem w tle.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
poniedziałek, 29 stycznia
za 12 dni
9:35 FilmBox Arthouse

Opis

Szesnastowieczna Ruś. Moskiewski książę Iwan Groźny (Nikołaj Czerkasow) zostaje w wieku 17 lat koronowany na pierwszego cara Rosji. Od początku panowania dąży do przekształcenia feudalnej Rusi w silne, scentralizowane państwo. Młody car zamierza położyć kres władzy bojarów i samodzielnie rządzić państwem opierając swoją władzę na silnej i wiernej koronie armii. W reakcji na te ambitne plany Iwana Groźnego powstaje na Rusi bojarska opozycja, na czele której stoi ciotka cara, Eufrozyna Staricka (Serafima Birman). Młody car niespodziewanie poważnie zapada na zdrowiu. Opozycja rośnie w siłę przekonana, że dni władcy są już policzone. Eufrozyna stara się zapewnić sukcesję tronu swojemu niedorozwiniętemu synowi Włodzimierzowi (Paweł Kadocznikow). Aby osiągnąć cel truje Anastazję (Ludmiła Celikowskaja), ukochaną żonę Iwana. Kiedy jednak władca wraca do zdrowia na grobie carycy składa przysięgę, że raz na zawsze rozprawi się z bojarami. Film Siergieja Eisensteina otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia podczas festiwalu w Locarno.

Akcja filmu obejmuje życiorys cara Iwana IV (Nikołaj Czerkasow) od jego koronacji w 1547 roku do 1578 roku. Dając wyraz swoim dążeniom do przekształcenia feudalnego kraju w scentralizowane państwo, książę moskiewski mianuje się pierwszym w historii carem Rosji. Zamierza ukrócić władzę bojarów i rządzić przy pomocy wojska. Chce też zjednoczyć ziemie zagarnięte przez wrogów. Jako odpowiedź na te wydarzenia powstaje kierowana przez ciotkę cara, Eufrozynę Staricką (Serafima Birman), bojarska opozycja... W zamierzeniu reżysera film o Iwanie Groźnym miał być tryptykiem. Prace nad trzecią częścią nie doszły jednak do skutku.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)