Idol

Idol

FILM OBYCZAJOWY Polska 1984   od 12 lat
Występują:Krzysztof Pieczyński, Ewa Żukowska, Jerzy Kamas, Tadeusz Huk
Reżyseria:Feliks Falk
W skrócie:Opowieść o pisarzu, który wstrząsnął życiem literackim kraju, a w latach 50. wyemigrował z Polski. Podobno pierwowzorem jest Marek Hłasko.
Młody dziennikarz na tropie fenomenu pisarza zmarłego na emigracji. Ślady prowadzą do Marka Hłaski, ale wnioski uniwersalne, choć mocno osadzone w realiach PRL-u. Brawa dla Krzysztofa Pieczyńskiego w roli zauroczonego mitem poszukiwacza prawdy.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Jest rok 1969. Za granicą umiera Piotr Korton - pisarz, który dziesięć lat wcześniej wstrząsnął życiem literackim kraju, a od połowy lat pięćdziesiątych przebywał na emigracji. Tomasz Sołtan (Krzysztof Pieczyński), początkujący dziennikarz i współpracownik pisma literackiego, postanawia - mimo niechęci naczelnego - napisać artykuł o zmarłym. Sołtan zwraca się do ludzi, którzy znali pisarza. Stary dziennikarz, który kiedyś pisał o Kortonie, daje mu taśmę, na której podobno nagrane są ostatnie słowa zmarłego. Sołtan dociera także do Ilony (Ewa Żukowska), kochanki Piotra. W redakcji nadal odmawiają opublikowania artykułu o pisarzu, radzą też Tomkowi, by przestał zajmować się tą sprawą. Tymczasem, pod wpływem nowych znajomych, dziennikarz stopniowo, fizycznie i mentalnie upodabnia się do zmarłego. Olo (Jerzy Kamas), dawny znajomy Kortona, pokazuje Sołtanowi pamiątki po pisarzu, m.in. szafę pełną jego ubrań. Tomek zaczyna nosić rzeczy Piotra, ciemne okulary, zmienia sposób chodzenia. Stara się pisać jak zmarły i tak jak on czyta na głos swoje teksty. Śpiewa nawet ulubione piosenki Kortona, zaczyna trenować boks, interesuje się motoryzacją. W końcu zostaje kochankiem Ilony. Przyjaciele nieżyjącego pisarza wydają bankiet na cześć nowego idola. Impreza kończy się tragicznie. Kiedy Falk rozpoczynał realizację filmu, mówiono, że pierwowzorem Piotra jest Marek Hłasko. Reżyser odpowiadał, że w "Idolu" rzeczywiście są ślady biografii Hłaski, ale starał się odejść od niej jak najdalej.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także