II wojna światowa: Historia przed trybunałem (5)
(World War II: History On Trial)
| W skrócie: | Trybunał miał chronić międzynarodowe prawo, lecz powojenne interesy brały górę. Zbrodnia katyńska oraz procesy Yamashity i Mihailovicia ukazują, że obietnica norymberska ustąpiła kolonialnym ambicjom. |
|---|
Oglądaj w telewizji
| Data | Godzina | Stacja |
| piątek, 24 kwietnia dziś |
21:00 | National Geographic |
| sobota, 25 kwietnia jutro |
0:45 | National Geographic |
Opis
Od 20 listopada 1945 roku do 14 kwietnia 1949 roku przeprowadzono dwanaście procesów norymberskich przeciwko nazistom. Po raz pierwszy w historii międzynarodowy trybunał próbował rozliczyć zbrodnie wojenne, aby uwiarygodnić światowy system sprawiedliwości. Prokuratorzy stanęli przed wyzwaniem - musieli rzetelnie dowieść winy oskarżonych. Pojawiły się wątpliwości, czy zgromadzone dowody wystarczą, aby doprowadzić do skazania.
W tym odcinku
Trybunał miał zagwarantować przestrzeganie międzynarodowego prawa. W powojennym świecie jednak to polityka często miała kluczowe znaczenie. Zbrodnia katyńska, procesy generała Tomoyukiego Yamashity i Dragoljuba Mihailovicia czy werbowanie zbrodniarzy w cieniu zimnej wojny świadczą o tym, że interesy mocarstw okazały się ważniejsze. W odcinku odpowiedź na pytanie, czy w obliczu kolonialnych ambicji i politycznych rozgrywek obietnica dana w Norymberdze została złamana.
Zobacz także
- II wojna światowa: Historia przed trybunałem (6) - serial dokumentalny - piątek, 1 maja 21:00 i 1 późniejsza emisja
- II wojna światowa: Historia przed trybunałem (1) - serial dokumentalny - sobota, 2 maja 21:00
- II wojna światowa: Historia przed trybunałem (2) - serial dokumentalny - sobota, 2 maja 22:00
