Hrabina Cosel: Upadek (3-ost.)

Hrabina Cosel: Upadek (3-ost.)

FILM HISTORYCZNY Polska 1968   od 12 lat
Występują:Mariusz Dmochowski, Jadwiga Barańska, Daniel Olbrychski, Ignacy Gogolewski
Reżyseria:Jerzy Antczak
W skrócie:Szwedzi zostają rozgromieni pod Połtawą. August II jedzie do Warszawy i nawiązuje romans. Anna ma się usunąć. Ponieważ dysponuje pisemnym zobowiązaniem się króla do małżeństwa, chce walczyć.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Początek XVIII wieku. Trwa wielka wojna północna na ziemiach polskich i w Saksonii. W 1702 roku król szwedzki Karol XII (Daniel Olbrychski) rozbija wojska Augusta II Wettina zwanego Mocnym (Mariusz Dmochowski). Dwa lata później sejm ogłasza detronizację władcy i na króla Polski wybiera Stanisława Leszczyńskiego. Wiadomość tę przywozi na dwór do Drezna polski szlachcic Rajmund Zaklika (Stanisław Jasiukiewicz). August pozornie nie przejmuje się, że został odsunięty od władzy. Szuka zapomnienia w kolejnych zabawach i wystawnych ucztach. Pewnego dnia na jego dworze pojawia się piękna hrabina Anna Hoym (Jadwiga Barańska). Zauroczony arystokratką August zakochuje się w niej. Hrabina rozwodzi się z mężem Adolfem (Henryk Borowski) i obejmuje władzę na dworze w Dreźnie. Dworscy intryganci, tacy jak marszałek Furstenberg (Stanisław Milski), generał Schulenburg (Władysław Hańcza) i baron Fryderyk Kyan (Ignacy Gogolewski), próbują manipulować Anną. Ona jednak marzy o odzyskaniu polskiego tronu dla Augusta. Dwukrotnie próbuje zorganizować zamach na Karola XII, który przejął władzę w Saksonii. Tymczasem niestały w uczuciach August znajduje sobie inną kochankę, włoską tancerkę. Hrabina zaczyna walczyć o swoją pozycję. Jest przekonana, że były monarcha dotrzyma obietnicy małżeństwa, jaką złożył jej na piśmie. Ekranizacja powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Gdy Szwedzi zostają rozgromieni pod Połtawą, August II jedzie do Warszawy. Nawiązuje tam nowy romans. Anna ma się usunąć. Ponieważ jednak dysponuje pisemnym zobowiązaniem się króla do małżeństwa, postanawia walczyć. Dworska klika okazuje się silniejsza od niej. Monarcha wydaje rozkaz uwięzienia byłej kochanki.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także