Hrabina Cosel: Kamaryla (1/3)

Hrabina Cosel: Kamaryla (1/3)

FILM HISTORYCZNY Polska 1968   od 12 lat
Występują:Mariusz Dmochowski, Jadwiga Barańska, Daniel Olbrychski, Ignacy Gogolewski
Reżyseria:Jerzy Antczak
W skrócie:Rok 1702. Szwedzi rozbijają wojska Augusta Mocnego. Dwa lata później sejm wybiera na króla Polski Stanisława Leszczyńskiego. August zakochuje się w hrabinie Annie Hoym. Wg J.I.Kraszewskiego.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
sobota, 4 kwietnia
dziś
7:50 Kino Polska
piątek, 10 kwietnia
za 6 dni
7:50 Kino Polska (powtórka)

Opis

Początek XVIII wieku. Trwa wielka wojna północna na ziemiach polskich i w Saksonii. W 1702 roku król szwedzki Karol XII (Daniel Olbrychski) rozbija wojska Augusta II Wettina zwanego Mocnym (Mariusz Dmochowski). Dwa lata później sejm ogłasza detronizację władcy i na króla Polski wybiera Stanisława Leszczyńskiego. Wiadomość tę przywozi na dwór do Drezna polski szlachcic Rajmund Zaklika (Stanisław Jasiukiewicz). August pozornie nie przejmuje się, że został odsunięty od władzy. Szuka zapomnienia w kolejnych zabawach i wystawnych ucztach. Pewnego dnia na jego dworze pojawia się piękna hrabina Anna Hoym (Jadwiga Barańska). Zauroczony arystokratką August zakochuje się w niej. Hrabina rozwodzi się z mężem Adolfem (Henryk Borowski) i obejmuje władzę na dworze w Dreźnie. Dworscy intryganci, tacy jak marszałek Furstenberg (Stanisław Milski), generał Schulenburg (Władysław Hańcza) i baron Fryderyk Kyan (Ignacy Gogolewski), próbują manipulować Anną. Ona jednak marzy o odzyskaniu polskiego tronu dla Augusta. Dwukrotnie próbuje zorganizować zamach na Karola XII, który przejął władzę w Saksonii. Tymczasem niestały w uczuciach August znajduje sobie inną kochankę, włoską tancerkę. Hrabina zaczyna walczyć o swoją pozycję. Jest przekonana, że były monarcha dotrzyma obietnicy małżeństwa, jaką złożył jej na piśmie. Ekranizacja powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Rok 1702. Szwedzi rozbijają wojska Augusta Mocnego (Mariusz Dmochowski). Dwa lata później sejm ogłasza jego detronizację i na króla Polski wybiera Stanisława Leszczyńskiego. Tymczasem August zakochuje się w hrabinie Annie Hoym (Jadwiga Barańska). Ekranizacja powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także