Historia w postaciach zapisana: Mikołaj II

cykl dokumentalny Francja 2013   od 12 lat
W skrócie:Mikołaj II był ostatnim carem Rosji. Sprawował władzę zgodnie z tradycją swojej dynastii. W sierpniu 1914 r. zdecydował o przyłączeniu się do wojny z Niemcami, tym samym obejmując dowództwo nad armią.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Cykl biograficzny pokazujący losy najbardziej charakterystycznych postaci historii europejskiej. W programie wykorzystano materiały archiwalne i wypowiedzi ekspertów.

W tym odcinku

Mikołaj II był ostatnim carem Rosji. Jego kraj rozciągał się od terytoriów polskich po granice Chin. Choć nie miał usposobienia tyrana, to żył i sprawował władzę zgodnie z tradycją swojej dynastii. Władza absolutna, jaką posiadła car budziła jednak sprzeciw deputowanych. To z kolei wywołało niepokoje społeczne i było zarzewiem ruchów rewolucyjnych. W sierpniu 1914 roku car zdecydował o przyłączeniu się do wojny z Niemcami, tym samym obejmując dowództwo nad armią. W 1917 roku doszło do manifestacji kobiet i robotników, na ulicach Sankt Petersburga wybuchły zamieszki. Duma poparła rewolucjonistów i powołała rząd tymczasowy. Pod naciskiem generałów i Dumy Mikołaj II zrzekł się tytułu cara. Do kraju powrócił Lenin, który w szybkim tempie przejął władzę. Po niedługim czasie cała carska rodzina została zabita przez bolszewików.

Zobacz także