Historia jednego obrazu: Wiolonczelista - Jerzy Nowosielski (84)

FELIETON Polska 2019   b.o.
W skrócie:Obraz 'Wiolonczelista' Jerzego Nowosielskiego powstał w 1959 roku i został wytypowany do Nagrody Solomona Guggenheima. Prof. Sienkiewicz i dr Smoliński rozmawiają o dziele i twórczości jego autora.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Prezentacja wyjątkowych walorów artystycznych najznakomitszych polskich dzieł sztuki. Analizie zostają poddane eksponaty rodzimych twórców zgromadzone w muzeach, galeriach, a także kolekcjach zagranicznych. Uwzględnione są też obiekty ze zbiorów prywatnych. Istotne są również "dzieła utracone" - zaginione lub zrabowane podczas wojen i zaborów. Program prowadzą m.in. scenograf Radosław Dębniak, prof. Jan Wiktor Sienkiewicz, dr Jan Wiśniewski i dr Andrzej Smoliński. Specjaliści w lekki sposób przybliżają kontekst historyczny i genezę danego dzieła, nie pomijając ciekawostek.

Obraz "Wiolonczelista" Jerzego Nowosielskiego powstał w 1959 roku i został wytypowany do Nagrody Solomona Guggenheima. Jest częścią zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Historyk sztuki prof. Jan Wiktor Sienkiewicz i historyk dr Andrzej Smoliński rozmawiają o obrazie i twórczości jego autora.

Zobacz także