Historia jednego obrazu: Train de banlieue - Józef Czapski (7)

FELIETON Polska 2019   b.o.
W skrócie:'Pociąg podmiejski' został namalowany w 1967 r. przez Józefa Czapskiego. Obraz przedstawia siwowłosą kobietę, która drzemie we wnętrzu wagonu kolejowego. Za nią widać tajemniczą postać w kapeluszu.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Prezentacja wyjątkowych walorów artystycznych najznakomitszych polskich dzieł sztuki. Analizie zostają poddane eksponaty rodzimych twórców zgromadzone w muzeach, galeriach, a także kolekcjach zagranicznych. Uwzględnione są też obiekty ze zbiorów prywatnych. Istotne są również "dzieła utracone" - zaginione lub zrabowane podczas wojen i zaborów. Program prowadzą m.in. scenograf Radosław Dębniak, prof. Jan Wiktor Sienkiewicz, dr Jan Wiśniewski i dr Andrzej Smoliński. Specjaliści w lekki sposób przybliżają kontekst historyczny i genezę danego dzieła, nie pomijając ciekawostek.

"Pociąg podmiejski" został namalowany w 1967 roku. Obraz przedstawia siwowłosą kobietę, która drzemie we wnętrzu wagonu kolejowego. Tuż za nią widać tajemniczą postać w kapeluszu. Autor był nie tylko malarzem, ale również pisarzem, krytykiem sztuki i oficerem, żołnierzem 2 Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa. Jako jeden z pierwszych upowszechnił informacje o zbrodni katyńskiej. O historii obrazu i twórczości Józefa Czapskiego rozmawiają prof. Jan Wiktor Sienkiewicz i dr Andrzej Smoliński.

Zobacz także