Historia jednego obrazu: Ranny powstaniec - Stanisław Witkiewicz (101)

FELIETON Polska 2019   b.o.
W skrócie:'Ranny powstaniec' Stanisława Witkiewicza powstał w 1881 r. i jest częścią zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. O twórczości Stanisława Witkiewicza rozmawiają Radosław Dębniak i Jan Wiśniewski.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Prezentacja wyjątkowych walorów artystycznych najznakomitszych polskich dzieł sztuki. Analizie zostają poddane eksponaty rodzimych twórców zgromadzone w muzeach, galeriach, a także kolekcjach zagranicznych. Uwzględnione są też obiekty ze zbiorów prywatnych. Istotne są również "dzieła utracone" - zaginione lub zrabowane podczas wojen i zaborów. Program prowadzą m.in. scenograf Radosław Dębniak, prof. Jan Wiktor Sienkiewicz, dr Jan Wiśniewski i dr Andrzej Smoliński. Specjaliści w lekki sposób przybliżają kontekst historyczny i genezę danego dzieła, nie pomijając ciekawostek.

Obraz "Ranny powstaniec" Stanisława Witkiewicza znany jest także pod tytułem "Powstaniec raniony przed szpitalem". Jest to olej na płótnie. Powstał w 1881 roku i jest częścią zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. O twórczości Stanisława Witkiewicza rozmawiają artysta plastyk Radosław Dębniak i historyk dr Jan Wiśniewski.

Zobacz także