Historia jednego obrazu: Portret Józefa Ciechońskiego - Jan Matejko (43)

FELIETON Polska 2019   b.o.
W skrócie:Obraz został namalowany w 1873 roku. Znajduje się w Muzeum Śląskim w Katowicach. O dziele i jego autorze rozmawiają historyk sztuki prof. Jan Wiktor Sienkiewicz i historyk dr Andrzej Smoliński.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Prezentacja wyjątkowych walorów artystycznych najznakomitszych polskich dzieł sztuki. Analizie zostają poddane eksponaty rodzimych twórców zgromadzone w muzeach, galeriach, a także kolekcjach zagranicznych. Uwzględnione są też obiekty ze zbiorów prywatnych. Istotne są również "dzieła utracone" - zaginione lub zrabowane podczas wojen i zaborów. Program prowadzą m.in. scenograf Radosław Dębniak, prof. Jan Wiktor Sienkiewicz, dr Jan Wiśniewski i dr Andrzej Smoliński. Specjaliści w lekki sposób przybliżają kontekst historyczny i genezę danego dzieła, nie pomijając ciekawostek.

Obraz został namalowany w 1873 roku. Znajduje się w Muzeum Śląskim w Katowicach. Przedstawia ziemianina z Królestwa Kongresowego. O dziele i jego autorze rozmawiają historyk sztuki prof. Jan Wiktor Sienkiewicz i historyk dr Andrzej Smoliński.

Zobacz także