Historia jednego obrazu: Plaża w Pourville - Claude Monet (61)

FELIETON Polska 2019   b.o.
W skrócie:'Plaża w Pourville' Claude'a Moneta to jedyny w polskich zbiorach obraz tego impresjonisty. Znajduje się w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Opowiadają o nim Jan W. Sienkiewicz i Andrzej Smoliński.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Prezentacja wyjątkowych walorów artystycznych najznakomitszych polskich dzieł sztuki. Analizie zostają poddane eksponaty rodzimych twórców zgromadzone w muzeach, galeriach, a także kolekcjach zagranicznych. Uwzględnione są też obiekty ze zbiorów prywatnych. Istotne są również "dzieła utracone" - zaginione lub zrabowane podczas wojen i zaborów. Program prowadzą m.in. scenograf Radosław Dębniak, prof. Jan Wiktor Sienkiewicz, dr Jan Wiśniewski i dr Andrzej Smoliński. Specjaliści w lekki sposób przybliżają kontekst historyczny i genezę danego dzieła, nie pomijając ciekawostek.

"Plaża w Pourville" Claude'a Moneta to jedyny w polskich zbiorach obraz tego impresjonisty. Został namalowany w 1882 roku i znajduje się w Muzeum Narodowym w Poznaniu. O obrazie i historii, jaka się z nim wiąże, opowiadają historyk sztuki prof. Jan W. Sienkiewicz i historyk dr Andrzej Smoliński.