Historia jednego obrazu: Orka na Ukrainie - Leon Wyczółkowski (40)

FELIETON Polska 2019   b.o.
W skrócie:Jeden z obrazów, w których autor najbardziej zbliżył się do założeń francuskiego impresjonizmu. Przedstawiony motyw stanowi studium koloru i światła, ukazując zjawisko niwelowania barw tzw. lokalnych.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Prezentacja wyjątkowych walorów artystycznych najznakomitszych polskich dzieł sztuki. Analizie zostają poddane eksponaty rodzimych twórców zgromadzone w muzeach, galeriach, a także kolekcjach zagranicznych. Uwzględnione są też obiekty ze zbiorów prywatnych. Istotne są również "dzieła utracone" - zaginione lub zrabowane podczas wojen i zaborów. Program prowadzą m.in. scenograf Radosław Dębniak, prof. Jan Wiktor Sienkiewicz, dr Jan Wiśniewski i dr Andrzej Smoliński. Specjaliści w lekki sposób przybliżają kontekst historyczny i genezę danego dzieła, nie pomijając ciekawostek.

Jeden z obrazów namalowanych w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku na Ukrainie, w których autor najbardziej zbliżył się do założeń francuskiego impresjonizmu. Powstał w 1892 roku. Przedstawiony motyw rodzajowy stanowi studium koloru i światła, ukazując zjawisko niwelowania barw tzw. lokalnych, pod wpływem promieni słonecznych. Dzieło znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie. O dziele rozmawiają plastyk Anna Sobol i historyk sztuki prof. Jan Wiktor Sienkiewicz.

Zobacz także