Historia jednego obrazu: Dama z gronostajem - Leonardo da Vinci (3)

FELIETON Polska 2019   b.o.
W skrócie:Obraz uważany za jeden z najpiękniejszych portretów na świecie przedstawia Cecylia Gallerani. To jedyne dzieło Leonarda da Vinci, które znajduje się w polskich zbiorach, w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Prezentacja wyjątkowych walorów artystycznych najznakomitszych polskich dzieł sztuki. Analizie zostają poddane eksponaty rodzimych twórców zgromadzone w muzeach, galeriach, a także kolekcjach zagranicznych. Uwzględnione są też obiekty ze zbiorów prywatnych. Istotne są również "dzieła utracone" - zaginione lub zrabowane podczas wojen i zaborów. Program prowadzą m.in. scenograf Radosław Dębniak, prof. Jan Wiktor Sienkiewicz, dr Jan Wiśniewski i dr Andrzej Smoliński. Specjaliści w lekki sposób przybliżają kontekst historyczny i genezę danego dzieła, nie pomijając ciekawostek.

Obraz stworzony w latach 1488-1490 jest powszechnie uważany za jeden z najpiękniejszych portretów na świecie. Namalowana dziewczyna to Cecylia Gallerani, kochanka księcia Mediolanu, Lodovica Sforzy. To jedyne dzieło Leonarda da Vinci, które znajduje się w polskich zbiorach - w Muzeum Narodowym w Krakowie. Artysta plastyk Anna Sobol i historyk dr Andrzej Smoliński przybliżają jego historię.

Zobacz także