Historia jednego obrazu: Autoportret - ostatni papieros skazańca - Stanisław Ignacy Witkiewicz (35)

FELIETON Polska 2019   b.o.
W skrócie:Autoportret Witkacego powstał w 1925 roku. Znajduje się w Muzeum Literatury w Warszawie. Autor często malował swoje obrazy pod wpływem narkotyków, co było jego estetycznym eksperymentem.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Prezentacja wyjątkowych walorów artystycznych najznakomitszych polskich dzieł sztuki. Analizie zostają poddane eksponaty rodzimych twórców zgromadzone w muzeach, galeriach, a także kolekcjach zagranicznych. Uwzględnione są też obiekty ze zbiorów prywatnych. Istotne są również "dzieła utracone" - zaginione lub zrabowane podczas wojen i zaborów. Program prowadzą m.in. scenograf Radosław Dębniak, prof. Jan Wiktor Sienkiewicz, dr Jan Wiśniewski i dr Andrzej Smoliński. Specjaliści w lekki sposób przybliżają kontekst historyczny i genezę danego dzieła, nie pomijając ciekawostek.

Autoportret Witkacego powstał w 1925 roku. Znajduje się w Muzeum Literatury w Warszawie. Dzieło było ostatnim olejnym autoportretem artysty. Od tego roku poświęcił się wyłącznie sztuce portretowej. Autor często malował swoje obrazy pod wpływem narkotyków, co było jego estetycznym eksperymentem i próbą dotarcia do istoty aktu twórczego. O Stanisławie Ignacym Witkiewiczu i jego pracach rozmawiają artysta plastyk Anna Sobol i historyk dr Andrzej Smoliński.