Green Book

Green Book

8.2/10 8.2/10
DRAMAT OBYCZAJOWY USA 2018   od 12 lat
Występują:Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Linda Cardellini, Sebastian Maniscalco
Reżyseria:Peter Farrelly
W skrócie:Nagrodzona trzema Oscarami opowieść o przyjaźni przełamującej stereotypy. Lata 60. Zawadiaka z Bronksu zostaje szoferem wyrafinowanego czarnoskórego muzyka.
Nieoczekiwany film roku ba trzy Oscary. W 1962 r. knajpiany wykidajło zostaje kierowcą murzyńskiego muzyka jadącego na rasistowskie Południe. Na faktach plus Viggo Mortensen i Mahershala Ali (Oscar).
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
czwartek, 29 października
za 5 dni
3:50 HBO 3 (z napisami)

Opis

Ameryka, lata 60. Zawadiaka z Bronksu Tony Vallelonga (Viggo Mortensen), który ma na utrzymaniu żonę (Linda Cardellini) i dzieci, zgadza się towarzyszyć jako szofer i ochroniarz w trasie koncertowej przez całe Stany Zjednoczone czarnoskóremu wytwornemu muzykowi, pławiącemu się w luksusie erudycie Donaldowi Shirleyowi (Mahershala Ali). Nie tylko musi bronić swojego podopiecznego przed kłopotami na głębokim Południu, lecz także zwalczyć w sobie pełne uprzedzeń poglądy. W podróży obaj panowie kierują się wskazówkami z poradnika dla wędrujących po kraju Afroamerykanów "Green Book", który zawiera sugestie, gdzie spać i jeść, by uniknąć przykrych incydentów. Wspólnie spędzony czas i pokonywanie problemów sprawia, że między mężczyznami rodzi się szczególna więź... Przepełniony optymizmem i pozytywną energią, oparty na fatach film drogi o niecodziennej przyjaźni duetu z odległych klasowo światów przywodzący na myśl słynnych francuskich "Nietykalnych". Reżyserem jest Peter Farrelly, twórcy kojarzony głównie z nakręconymi razem z bratem Bobbym komediowymi produkcjami takimi jak "Głupi i głupszy", "Sposób na blondynkę" czy "Ja, Irena i Ja". "Green Book" zdobył dwie nominacje do Oscara i trzy statuetki, wśród których znalazła się ta najważniejsza - za najlepszy film roku.

Nagrody

Oscar - scenariusz oryginalny, Oscar - aktor drugoplanowy, Oscar - film, Złoty Glob - aktor drugoplanowy, Złoty Glob - scenariusz, Złoty Glob - komedia lub musical

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)