Grawitacja

6.6/10 7.7/10

(Gravity)

THRILLER SF Wielka Brytania/USA 2013   od 12 lat
Występują:Sandra Bullock, George Clooney, Orto Ignatiussen, Phaldut Sharma
Reżyseria:Alfonso Cuarón
W skrócie:Misja zmienia się w walkę o przetrwanie, gdy część załogi ginie w kosmicznej kolizji.
Science fiction awansuje do poziomu realistycznego dokumentu: para astronautów traci statek i rozpaczliwie szuka szansy ocalenia w kosmosie. Na miarę siedmiu Oscarów.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Młoda doktor Ryan Stone (Sandra Bullock), obiecująca specjalistka w dziedzinie inżynierii medycznej, otrzymuje angaż do projektu NASA. Wraz z grupą fachowców bierze udział w kosmicznej ekspedycji, której celem jest naprawa teleskopu Hubble'a. Dowódca misji, doświadczony Matt Kowalski (George Clooney), po jej zakończeniu zamierza przejść na emeryturę. Podczas realizacji zadania dochodzi do tragedii. Prom kosmiczny, którym podróżują fachowcy, zostaje uszkodzony przez szczątki rosyjskiego satelity. W wyniku tego zdarzenia ginie większość załogi. Przy życiu pozostają jedynie Stone i Kowalski. Astronauci podejmują desperacką walkę o przetrwanie. Zdani tylko na własne siły, próbują dotrzeć na pokład innego promu. Wiedzą jednak, że ich zapasy tlenu w uszkodzonych zbiornikach są ograniczone. Film był nominowany do dziesięciu Oscarów, m.in. za pierwszoplanową rolę kobiecą Sandry Bullock, a także za muzykę Stevena Price'a i zdjęcia oraz w kategorii najlepszy film. Został nagrodzony siedmioma statuetkami m.in. za reżyserię, muzykę, zdjęcia, dźwięk i montaż. Za reżyserię tej produkcji Alfonso Cuarón otrzymał Złoty Glob.

Nagrody

Oscar - najlepsza muzyka, Oscar - montaż, Oscar - dźwięk, Oscar, Oscar - reżyseria, Oscar - zdjęcia, Oscar - efekty, Złoty Glob

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)