Góry Europy: Black Mountains (2)

(The Black Mountains, Wales)

cykl dokumentalny Niemcy 2023   od 12 lat
Reżyseria:Alois Berger, Jan Hinrik Drevs
W skrócie:Walijskie Black Mountains wchodzą w skład parku narodowego Brecon Beacons. Wschodnia granica masywu sięga aż do Anglii. Jest to region niezwykle popularny wśród miłośników górskich wędrówek.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
piątek, 2 maja
pojutrze
12:30 TVP Nauka
niedziela, 4 maja
za 4 dni
12:10 TVP Historia
niedziela, 4 maja
za 4 dni
12:25 TVP Historia 2
poniedziałek, 5 maja
za 5 dni
13:25 TVP Historia
poniedziałek, 5 maja
za 5 dni
13:25 TVP Historia 2

Opis

Twórcy serii zapraszają widzów na wędrówkę po nieco pomijanych europejskich pasmach górskich. W czasach dużego zainteresowania zrównoważoną turystyką ludzie zaczynają rozumieć, że by przyjemnie spędzić wakacje, nie trzeba jechać daleko. Filmowcy na nowo odkrywają niskie góry i ich niepowtarzalny urok. W Europie nie brakuje miejsc z różnorodną florą i fauną. Turystów przyciągają malownicze wzgórza, trawiaste wrzosowiska, zaskakujące swym pięknem doliny rzek i rozległe lasy, w których można spotkać cietrzewie, wilki, rysie, bobry, kanie rude, orły cesarskie czy zagrożonego wyginięciem sępa czarnego.

W tym odcinku

Usytuowane w południowo-wschodniej Walii Black Mountains wchodzą w skład parku narodowego Brecon Beacons. Najwyższymi szczytami pasma są Sugar Loaf, który ma niecałe 600 metrów wysokości, oraz Waun Fach, osiągający 800 metrów n.p.m. Wschodnia granica gór sięga aż do Anglii. Jest to region o niskiej gęstości zaludnienia, ale niezwykle popularny wśród miłośników górskich wędrówek. Black Mountains są jednym z najwilgotniejszych miejsc w Europie, ponieważ zatrzymują wilgotne powietrze pochodzące znad Atlantyku. Pogoda tutaj ulega szybkim zmianom, a prognozy, które uwzględniają kierunek wiatru, aktualizowane są co kilka godzin. Obszar cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród turystów pieszych.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także