x
Giganci nauki: Ignacy Łukasiewicz. Od lampy naftowej do napędu elektrycznego

Giganci nauki: Ignacy Łukasiewicz. Od lampy naftowej do napędu elektrycznego

teleturniej Polska 2022   od 7 lat
W skrócie:Uczestnicy zmierzą się z pytaniami o Ignacego Łukasiewicza. To on jako pierwszy na świecie założył kopalnię i rafinerię naftową i to wkrótce po tym, jak skutecznie przeprowadził destylację ropy.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Autorski teleturniej TVP poświęcony tylko i wyłącznie wiedzy naukowej. Łączy w sobie emocje, zabawę i rywalizację z edukacją, propagowaniem nauki i zgłębianiem jej tajemnic. Każdy odcinek poświęcony jest jednemu tematowi i kończy go wyłonienie jednego zwycięzcy. Zostaje nim osoba, która najlepiej zna odpowiedzi na pytania przygotowane przez ekspertów z danej dziedziny, dziennikarzy i konkurentów. Nie ma tutaj miejsca na przypadek, liczy się tylko wiedza. Laureat programu otrzyma tytuł Giganta Nauki oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 tysięcy złotych. Format teleturnieju to trzy rundy oraz finał wyłaniający czempiona. Każda runda ma inne zasady, a punkty zdobyte w poszczególnych rundach sumują się.

Uczestnicy tego odcinka zmierzą się z pytaniami dotyczącymi Ignacego Łukasiewicza. To on jako pierwszy na świecie założył kopalnię i rafinerię naftową i to wkrótce po tym, jak skutecznie przeprowadził destylację ropy. Dzięki swoim odkryciom zgromadził spory majątek, jednak nigdy nie starał się o patenty na nie. Twierdził, że wszystko, co pochodzi z ziemi, jest wspólnym dobrem i powinno służyć całej ludzkości. Również dzięki niemu mogła odbyć się pierwsza na świecie operacja przy sztucznym świetle.

Zobacz także