x
Giganci historii: Twierdze I Rzeczypospolitej

Giganci historii: Twierdze I Rzeczypospolitej

teleturniej Polska 2023   od 12 lat
Reżyseria:Tomasz Motyl
W skrócie:Pierwsza Rzeczpospolita należała do największych państw Europy. Utrzymanie tak dużego obszaru wymagało sprawnego systemu obrony. Taką rolę odgrywały twierdze, zamki i rezydencje warowne.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Teleturniej, w którym zawodnicy sprawdzają swoją wiedzę z zakresu ważnych zagadnień historycznych. Każdy odcinek poświęcony jest innemu tematowi. Quiz złożony jest z trzech rund: najpierw na pytania odpowiada uczestnik, który pierwszy się zgłosi. Następnie "bitwa o punkty" - w tej części wybiera się pytania o różnym stopniu trudności. Później "szach mat - etap", gdzie pytania zadaje się swoim rywalom. Na koniec finał z pytaniami specjalistycznymi. Zwycięzca otrzymuje tytuł "Giganta historii" oraz nagrodę o wysokości dwudziestu tysięcy złotych. Teleturniej prowadzą Maciej Kurzajewski i Przemysław Babiarz.

Pierwsza Rzeczpospolita należała do największych państw Europy. Utrzymanie tak dużego obszaru wymagało przedsięwzięć służących odpieraniu zagrożeń i tworzeniu struktury spójnego państwa. Taką rolę odgrywały twierdze, zamki i rezydencje warowne. Były też gniazdami znakomitych rodów, a w czasach porozbiorowym pamiątkami dawnej potęgi i chwały. Twierdza w Kamieńcu Podolskim - broniąca naszych granic przed najazdem tureckim - na kartach powieści Henryka Sienkiewicza "Pan Wołodyjowski" urosła do rangi narodowego mitu. W czasach wojen polsko-tureckich zasłynął także zamek w Trembowli. Najazd rosyjski w tym samym stuleciu dzielnie odpierali obrońcy twierdzy w Lachowiczach, uznawanej przez lata za najpotężniejszą fortyfikację w Wielkim Księstwie Litewskim. Polskie serca krzepiła podczas potopu szwedzkiego Jasna Góra - symbol polskiego chrześcijaństwa.