Geniusz: Picasso (1/10)

Geniusz: Picasso (1/10)

(Genius 2: Pablo Picasso)

serial biograficzny USA 2018   od 16 lat
Występują:Antonio Banderas, Natacha Basset, Maria Jose Bavio, T.R. Knight
W skrócie:Młody Pablo Picasso marzy o wielkiej karierze. Poszukuje własnego stylu, który wyróżniłby go spośród pospolitych artystów. Autorytarny model władzy zdobywa coraz większe poparcie w Europie.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Opowieść o jednym z najbardziej wybitnych malarzy XX wieku. Współtwórca kubizmu wyznaczył nowe granice sztuki. Szacuje się, że w jego dorobku znalazło się około 50 tysięcy prac. Hiszpan obdarzony był niezwykłym temperamentem, wiódł burzliwe życie towarzyskie, często zmieniał też sympatie polityczne. Mały Pablo (Alessio Scalzatto) nauczył się rysować pod bacznym okiem swojego ojca Jose. Niezwykły talent plastyczny sprawił, że zamożny wuj (Salvador Ruiz) zdecydował się opłacić jego edukację na prestiżowej uczelni. Młodzieniec (Alex Rich) buntował się jednak przeciwko kopiowaniu innych artystów. Chciał stworzyć własny unikalny styl. W 1937 roku, już jako pewny siebie malarz, Pablo (Antonio Banderas) tworzy jedno ze swoich najsłynniejszych dzieł - "Guernikę".

W tym odcinku

25 października 1881 roku w Maladze na świat przychodzi Pablo Picasso. Noworodek jest bardzo słaby, akuszerka początkowo nie daje mu szans na przeżycie. Pomaga dopiero zaskakująca metoda zastosowana przez wuja. Chłopiec od najmłodszych lat przejawia talent plastyczny, często uczęszcza też na walki byków. Rysunku uczy go ojciec - José Ruiz y Blasco. W dzieciństwie bardzo wstrząsa nim śmierć młodszej siostry, Conchity. Finansowe wsparcie krewnego pozwala mu pobierać nauki na prestiżowym uniwersytecie. Nie chce jednak kopiować innych artystów, lecz stworzyć swój własny oryginalny styl. Buntuje się przeciwko narzuconym normom, podważa autorytet profesorów, nawiązuje liczne romanse. Pewnego dnia w barcelońskim barze, gdzie spotykają się wolnomyśliciele, spotyka Carlosa Casagemasa. Razem liczą na zdobycie sławy. W retrospekcjach zaprezentowane zostaną m.in. kulisy stworzenia "Guerniki", która wystawiona została w hiszpańskim pawilonie podczas wystawy światowej w 1937 w Paryżu. Obraz był wyrazem sprzeciwu wobec zbombardowania hiszpańskiego miasta przez niemiecki korpus Legion Condor. W pracy nad dziełem wspiera go utalentowana kochanka - fotografka Dora Maar.

Występują (pokaż wszystkich)