Generał (3)

serial fabularno-dokumentalny Polska 2009   od 7 lat
Występują:Krzysztof Pieczyński, Kamilla Baar-Kochańska, Jerzy Grałek, Marieta Żukowska
Reżyseria:Lidka Kazen, Anna Jadowska
W skrócie:Edward Prchal był jedynym członkiem załogi, który przeżył katastrofę, w jakiej zginął Sikorski. Brytyjska komisja śledcza wykluczyła jego udział w sabotażu. Baliszewski bada tę sprawę.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Serial powstały na kanwie odkryć historyka i publicysty Dariusza Baliszewskiego. Przez wiele lat badał on sprawę katastrofy gibraltarskiej z 1943 roku, w której zginął Władysław Sikorski, premier rządu RP na uchodźstwie i naczelny wódz. Naukowiec polemizuje z głoszoną przez lata wersją o wypadku, dowodząc, że polski polityk został zamordowany. Akcja serialu toczy się w Londynie, Egipcie oraz na Gibraltarze i przedstawia ostatnie miesiące życia generała. W głównej roli wystąpił Krzysztof Pieczyński.

W tym odcinku

Pilot Edward Prchal był jedynym członkiem załogi, który przeżył katastrofę, w jakiej zginął Władysław Sikorski. Brytyjska komisja śledcza trzykrotnie przesłuchiwała ocalałego i wykluczyła jego udział w sabotażu. W raporcie przemilczano jednak, że mężczyzna składał sprzeczne zeznania. Nie umknęło to uwadze historyka Dariusza Baliszewskiego. Badacz uważa, że czeski pilot został zmuszony do wzięcia udziału w zamachu na polskiego premiera. Ten odcinek przedstawia przebieg katastrofy gibraltarskiej z perspektywy Prchala, a także prezentuje nieznanych dotąd świadków tamtych wydarzeń. Z przeprowadzonych analiz naukowców Politechniki Warszawskiej wynika, że samolot z naczelnym wodzem na pokładzie nie rozbił się.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)