Generał (2)

serial fabularno-dokumentalny Polska 2009   od 12 lat
Występują:Krzysztof Pieczyński, Kamilla Baar-Kochańska, Jerzy Grałek, Marieta Żukowska
Reżyseria:Lidka Kazen, Anna Jadowska
W skrócie:W roku 1943, przełomowym dla Polski i świata, decydowano o nowym podziale terytorialnym Europy. Jednym z kurierów AK był Jan Gralewski. W noc przed katastrofą przybył on do Gibraltaru.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Serial powstały na kanwie odkryć historyka i publicysty Dariusza Baliszewskiego. Przez wiele lat badał on sprawę katastrofy gibraltarskiej z 1943 roku, w której zginął Władysław Sikorski, premier rządu RP na uchodźstwie i naczelny wódz. Naukowiec polemizuje z głoszoną przez lata wersją o wypadku, dowodząc, że polski polityk został zamordowany. Akcja serialu toczy się w Londynie, Egipcie oraz na Gibraltarze i przedstawia ostatnie miesiące życia generała. W głównej roli wystąpił Krzysztof Pieczyński.

W tym odcinku

Rok 1943 miał być przełomowy dla powojennych losów Polski i całego świata. Trzech reprezentantów wielkich mocarstw decydowało o nowym podziale terytorialnym Europy. Ważną rolę odgrywali żołnierze AK, którzy jako kurierzy przenosili pomiędzy okupowanymi krajami tajne informacje. Jednym z łączników był Jan Gralewski. W noc poprzedzającą katastrofę przybył on do Gibraltaru. W świetle dowodów zgromadzonych przez Dariusza Baliszewskiego Gralewski kontaktował się z brytyjskimi służbami wywiadowczymi i miał wiele wspólnego z zagadkową śmiercią Władysława Sikorskiego.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)