Generał (1)

serial fabularno-dokumentalny Polska 2009   od 7 lat
Występują:Krzysztof Pieczyński, Kamilla Baar-Kochańska, Jerzy Grałek, Marieta Żukowska
Reżyseria:Lidka Kazen, Anna Jadowska
W skrócie:Polityka Władysława Sikorskiego budziła kontrowersje. Narastał konflikt premiera z generałem Andersem. Dariusz Baliszewski dowodzi, że oponenci przygotowywali zamach na życie Sikorskiego.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Serial powstały na kanwie odkryć historyka i publicysty Dariusza Baliszewskiego. Przez wiele lat badał on sprawę katastrofy gibraltarskiej z 1943 roku, w której zginął Władysław Sikorski, premier rządu RP na uchodźstwie i naczelny wódz. Naukowiec polemizuje z głoszoną przez lata wersją o wypadku, dowodząc, że polski polityk został zamordowany. Akcja serialu toczy się w Londynie, Egipcie oraz na Gibraltarze i przedstawia ostatnie miesiące życia generała. W głównej roli wystąpił Krzysztof Pieczyński.

W tym odcinku

Polityka prowadzona przez Władysława Sikorskiego budziła wiele kontrowersji. Wojsko polskie było rozproszone, a konflikt premiera z generałem Andersem w kwestii katyńskiej i nie tylko narastał. Ten drugi nie widział szans na współpracę ze Stalinem. Wódz podjął kilka niepopularnych decyzji. Jedną z nich było utworzenie na szkockiej wyspie Bute obozów jenieckich dla przeciwników politycznych. Historyk Dariusz Baliszewski dowodzi, że w tym czasie oponenci przygotowywali operację "Mur" - zamach na życie Sikorskiego. Spisek przewidywał również uprowadzenie po śmierci generała jego córki i doradczyni, Zofii Leśniowskiej, mającej wgląd w najważniejsze tajemnice państwowe. Do dziś nie wiadomo, czy zginęła ona razem z ojcem, gdyż ciała nigdy nie odnaleziono.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)