Francuski łącznik

7.3/10 7.7/10

(The French Connection)

FILM SENSACYJNY USA 1971   od 12 lat
Występują:Gene Hackman, Roy Scheider, Fernando Rey, Marcel Bozzuffi
Reżyseria:William Friedkin
W skrócie:Ogromny transport heroiny płynie z Francji do USA. Detektyw policyjny Jimmy Doyle i jego partner toczą walkę z niejakim Charnierem, największym dilerem heroiny w USA. Pięć Oscarów.
Pięć Oscarów dla niemal paradokumentalnej opowieści o parze nowojorskich policjantów zaangażowanych w walkę z przemytem narkotyków z Europy. Gene Hackman jest wielki.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Dwóch policjantów stara się przechwycić namierzony wcześniej gigantyczny transport heroiny, który ma przypłynąć z Francji do USA. Jimmy Doyle zwany Popeyem (Gene Hackman), mimo że jest alkoholikiem, człowiekiem impulsywnym i agresywnym, jest jednocześnie świetnym detektywem i cenionym policjantem. Jego partnerem jest Buddy Russo (Roy Scheider). Toczą oni walkę z Alainem Charnierem, pozornie dżentelmenem i przykładnym obywatelem, w rzeczywistości kryminalistą i największym dilerem heroiny w USA. Film opisuje prawdziwą akcję dwóch nowojorskich policjantów, którzy nie tylko byli konsultantami filmu, ale zagrali również w nim epizodyczne role. Otrzymał Oscary w kategoriach: najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepsza reżyseria, najlepszy film roku, zdjęcia, montaż i scenariusz.

Nagrody

Oscar - najlepszy film, Oscar - scenariusz adaptowany, Oscar - montaż, Oscar - reżyseria, Oscar - aktor pierwszoplanowy, Złoty Glob

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)