Faworyta

Faworyta

7.5/10

(The Favourite)

FILM BIOGRAFICZNY Irlandia/Wielka Brytania/USA 2018   od 16 lat
Występują:Olivia Colman, Rachel Weisz, Emma Delves, Faye Daveney
Reżyseria:Yorgos Lanthimos
W skrócie:Służąca zabiega o względy brytyjskiej królowej. Rywalizuje z przyjaciółką władczyni. Rolę Olivii Colman nagrodzono Oscarem i Złotym Globem.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
czwartek, 24 września
dziś
20:00 CANAL+ 4K Ultra HD

Opis

Początek XVIII wieku. Trwa wojna pomiędzy Anglią a Francją. Brytyjska królowa Anna (Olivia Colman) jest kobietą w sędziwym wieku i o złym zdrowiu. Nie radzi sobie ze spoczywającymi na niej obowiązkami i zupełnie nie panuje nad swoimi podwładnymi. W pałacu dworzanie zajmują się coraz to dziwniejszymi rozrywkami; urządzają wyścigi kaczek, objadają się bez opamiętania, oddają się rozpuście i okrucieństwu. Prawdziwa władza spoczywa w rękach wieloletniej przyjaciółki monarchini, Lady Sarah (Rachel Weisz). Przybycie na dwór nowej służącej, Abigail (Emma Stone), pozwala jej w pełni zająć się polityką. Tymczasem sama Abigail stara się o względy monarchini, żeby odzyskać wysoki status społeczny. Władczyni nie ma pojęcia o prawdziwych pobudkach dziewczyny. Między Abigail a Lady Sarah rozpoczyna się walka o pozycję ulubienicy królowej. Do swojej roli Olivia Colman przybrała na wadze kilkanaście kilogramów. Dostała Oscara w kategorii "Najlepsza aktorka pierwszoplanowa".

Nagrody

Oscar - aktorka pierwszoplanowa, Złoty Glob - aktorka w komedii lub musicalu, Europejska Nagroda Filmowa - europejski film roku, Europejska Nagroda Filmowa - europejski operator roku, Europejska Nagroda Filmowa - europejska aktorka roku, Europejska Nagroda Filmowa - europejski reżyser roku, Orzeł - film europejski, Europejska Nagroda Filmowa - europejski montażysta roku, Europejska Nagroda Filmowa - europejska komedia, Europejska Nagroda Filmowa - europejski twórca kostiumów, Europejska Nagroda Filmowa - europejska charakteryzacja i fryzury

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)