×

Ewangelia dobrobytu. Historia kapitalizmu: Kupcy świątyni (1870-1945) (1)

(The Gospel of Wealth - A Story of Capitalism (1870-2020))

FILM DOKUMENTALNY Francja 2022   od 12 lat
Reżyseria:Cédric Tourbe
W skrócie:Na początku rewolucji przemysłowej najwięksi inwestorzy ustanowili monopole. Po wielkim kryzysie liberałowie opowiedzieli się za Nowym Ładem. Konserwatyści zaś chcieli powrotu do świata sprzed krachu.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Dzieje amerykańskiego snu o bogactwie od czasów Johna D. Rockefellera do Jeffa Bezosa. Stany Zjednoczone od zawsze stanowiły dla kapitalistów Ziemię Obiecaną. W 2018 roku fortuna należąca do trzech najbogatszych obywateli tego kraju była równa majątkowi około połowy mniej zamożnych Amerykanów. Nierówności społeczne zwiększają ryzyko chaosu. Już ojcowie założyciele USA, którzy także byli milionerami, głosili, że kumulacja bogactwa nie może odbywać się kosztem demokracji.

Na początku rewolucji przemysłowej najwięksi inwestorzy ustanowili monopole. W 1913 roku wprowadzono podatek od dochodów najbogatszych. Po wielkim kryzysie liberałowie opowiedzieli się za Nowym Ładem. Konserwatyści zaś chcieli powrotu do świata sprzed krachu. Po II wojnie światowej PKB podwoiło się za sprawą największych firm, którym opłacało się być "liberalnymi" w zamian za perspektywy wzrostu.

Twórcy (pokaż wszystkich)