Egzorcysta

7.5/10 8.0/10

(The Exorcist)

HORROR USA 1973   dla dorosłych
Występują:Ellen Burstyn, Max von Sydow, Jason Miller, Lee J. Cobb
Reżyseria:William Friedkin
W skrócie:12-letnia dziewczynka zostaje opętana. Dwóch księży walczy z demonem.
Szatan opętuje współczesną dwunastolatkę mieszkającą w Nowym Jorku - i nawet doświadczony egzorcysta ma kłopoty z jej uwolnieniem. Niewątpliwy klasyk gatunku spod ręki Williama Friedkina. Dwa Oscary (scenariusz, dźwięk) i osiem nominacji. Techniczny i aktorski majstersztyk - ciągle robi wrażenie.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Aktorka Chris MacNeil (Ellen Burstyn) samotnie wychowuje dwunastoletnią córkę, Regan (Linda Blair). Od pewnego czasu w ich domu dzieją się dziwne rzeczy. Z poddasza dobiegają tajemnicze hałasy, a drzwi i okna same się otwierają. Łagodna dotąd Regan staje się agresywna. W czasie jednego z przyjęć dziewczynka schodzi do jadalni i oznajmia wszystkim, że przyjaciel jej matki, Burke (Jack MacGowran), niebawem umrze. Wkrótce policja znajduje przed domem ciało zamordowanego mężczyzny. Porucznik William Kinderman uważa, że został on wyrzucony przez okno przez osobę obdarzoną nadludzką siłą. Tymczasem w chwili jego śmierci w domu była tylko mała Regan. Przerażona zachowaniem córki Chris zaczyna szukać pomocy u lekarzy i psychiatrów. Ci jednak nie potrafią znaleźć naukowych przyczyn niepokojącego zachowania dziewczynki. Pewnego dnia Chris przekonuje się, że jej córka jest opętana przez szatana. Jedyny ratunek dla dziecka to odprawienie egzorcyzmów. Dwaj jezuici, ojciec Karras (Jason Miller) i egzorcysta Merrin (Max von Sydow), podejmują wycieńczającą walkę z demonem. Film powstał na podstawie powieści Williama Petera Blatty' ego, który jest jednocześnie autorem scenariusza. Otrzymał dziesięć nominacji do Oscara. Przyznano mu dwie statuetki - za najlepszy scenariusz i dźwięk.

Nagrody

Oscar - scenariusz adaptowany, Oscar - dźwięk, Złoty Glob - reżyser, Złoty Glob - aktorka drugoplanowa, Złoty Glob - dramat, Złoty Glob - scenariusz

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)