Dzika Sri Lanka: Kraina jezior (2)

(Wild Sri Lanka: Land of Lakes)

FILM DOKUMENTALNY Niemcy 2015   od 12 lat
Reżyseria:Mike Birkhead
W skrócie:Na równinach Sri Lanki rozgrywa się spektakl, który swoją efektywnością dorównuje spektaklowi w afrykańskim Serengeti. Dzika przyroda podlega tam nieustannym zmianom.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Sri Lanka nazywana była przez przybyszów z daleka Wyspą Zachwytów i perłą Oceanu Indyjskiego. Marco Polo określił ją jako "najwspanialszą ze wszystkich wysp". Sri Lanka - wcześniej Cejlon - znana jest przede wszystkim z uprawy herbaty i hodowli słoni. Zajmuje obszar mniejszy niż jedna trzecia powierzchni Polski, ale można tam znaleźć niezwykle bogate faunę i florę. Spora część terytorium Sri Lanki to rezerwaty oraz parki narodowe - prawdziwy raj dla każdego miłośnika natury. Dokument zabierze widza na wyspę, która pachnie jaśminem, a także jest ojczyzną mnóstwa przypraw.

Przyroda położonej na wyspie Cejlon Sri Lanki od wieków przyciągała wędrowców z całego świata. Intrygowały ich głównie opowieści o cennych o przyprawach. Nim jednak tutejsze wzgórza pokryły plantacje herbaty, panowały tu prastare cywilizacje. Syngalezi przekształcili dziką wyspę w krainę świątyń i jezior. Zbudowali ogromne zbiorniki, by zapewnić sobie dostęp do życiodajnej wody w czasie pory suchej. Stworzona przez ludzi kraina jezior stała się dogodnym miejscem dla słoni, których żyje tu wyjątkowo duża populacja. Na szczycie łańcucha pokarmowego stoi jednak lampart lankijski, który potrafi bez trudu przenieść łup o wadze równej swej masie ciała. Na tym obszarze nie ma innego drapieżnika, który mógłby z nim konkurować.

Twórcy (pokaż wszystkich)