Dziewczyna, która została królem

5.5/10 5.9/10

(The Girl King)

DRAMAT BIOGRAFICZNY Finlandia/Kanada/Niemcy/Francja/Szwecja 2015   od 16 lat
Występują:Malin Buska, Sarah Gadon, Michael Nyqvist, Lucas Bryant
Reżyseria:Mika Kaurismäki
W skrócie:Szwecja, XVII wiek. Osiemnastoletnia córka Gustawa Adolfa, Krystyna Wazówna, wstępuje na tron. Wbrew oczekiwaniom magnaterii nie wychodzi za mąż. Nie kryje się z fascynacją hrabiną Ebbą.
Opowieść o słynnej szwedzkiej królowej Krystynie - kobiecie pod presją swojego urzędu, otoczonej przez nieprzyjaznych polityków, która znajduje wytchnienie w związku ze swą damą dworu.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
piątek, 2 marca
za 7 dni
7:55 Cinemax 2
piątek, 2 marca
za 7 dni
16:50 Cinemax 2

Opis

Szwecja, rok 1632. Po śmierci króla Gustawa Adolfa, który zginął na polu bitwy, następczynią tronu zostaje jego sześcioletnia córka Krystyna Wazówna (Malin Buska). Przyszła władczyni dorasta na bardzo konserwatywnym, luterańskim dworze, zdominowanym przez mężczyzn, którzy bardzo chętnie pozbyliby się niewygodnej dla siebie młodej sukcesorki. Kiedy w wieku 18 lat Krystyna wstępuje na tron przysięga, że podtrzyma rodzinną tradycję i poślubi ciotecznego brata swego ojca - Karola Gustawa (François Arnaud). Obietnicy jednak nie dotrzymuje, odmawia też licznym adoratorom. Jej zainteresowanie zdobywa za to hrabina Ebba (Sarah Gadon). Przeciwnicy królowej postanawiają wykorzystać ten fakt i przy pomocy Ebby chcą wpływać na jej decyzje. Krystyna odczytuje jednak zamiary wrogów i postanawia ich przechytrzyć. Reżyserem tego dramatu kostiumowego jest Mika Kaurismäki ("Droga na północ", "Trzech mędrców"). W główne postaci wcielili się: Malin Buska ("Happy end"), Sarah Gadon ("Randka z królową", "Wróg"), Michael Nyqvist ("Mission: Impossible - Ghost Protocol", "Kontrola absolutna") i François Arnaud ("Zabiłem moją matkę", serial "Rodzina Borgiów"). Film otrzymał nagrodę Jussi Fińskiej Fundacji Filmowej w kategorii najlepsze kostiumy. Nominowamy był też do nagrody Złotego Kłosa podczas MFF w Valladolid.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)