Dusza i ciało

Dusza i ciało

7.6/10

(Teströl és lélekröl)

DRAMAT OBYCZAJOWY Węgry 2017   od 16 lat
Występują:Morcsányi Géza, Alexandra Borbély, Zoltán Schneider, Ervin Nagy
Reżyseria:Ildikó Enyedi
W skrócie:Zamknięci w sobie Maria i jej przełożony Endre muszą przekroczyć wzniesione przez siebie mury, by nie zmarnować szansy na szczęśliwy związek. Złoty Niedźwiedź na Berlinale w 2017 r.
Złoty Niedźwiedź z Berlina. Dwie pracujące w rzeźni dziewczyny odkrywają, że mają takie same sny, w których stają się kochankami. Próbują więc je urzeczywistnić, co wcale nie jest łatwe.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Endre (Géza Morcsányi) jest dyrektorem finansowym w rzeźni w Budapeszcie. Właśnie została tam zatrudniona Maria (Alexandra Borbély) jako kontroler jakości. Dziewczyna jest skryta, bardzo zamknięta w sobie, nieprzystosowana społecznie i boi się jakiegokolwiek dotyku. Endre również unika kontaktu z ludźmi i ogranicza go do minimum jakim jest posiłek na w firmowej stołówce. Mężczyzna zauważa Marię i zaczyna się nią coraz bardziej interesować. Oboje są zamknięci w swoich światach i obawach, stworzyli mury przed otaczających ich światem, zamykając się w nich niczym w klatce. Okazuje się, że Maria i Endre śnią ten sam sen. Spotykają się w nim jako łania i jeleń, szukają razem pożywienia, a nad stawem muskają się nosami. Senne marzenia jednak nie wystarczą i żeby mieć szansę na szczęście, bohaterowie muszą wyjść poza strefę komfortu, otworzyć się na drugiego człowieka i zaryzykować. Film jest niezwykle subtelny i ukazuje niekonwencjonalne podejście do tematu alienacji, tak obecnej we współczesnym świecie. Produkcja jest nominowana do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Dostała również wiele nagród, w tym została uhonorowana między innymi Złotym Niedźwiedziem na 67 MFF w Berlinie, czy Złotą Żabą na Camerimage.

Nagrody

Złoty Niedźwiedź - film, Europejska Nagroda Filmowa - europejska aktorka roku

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)