Debata '50. rocznica wydarzeń w Płocku, Radomiu i Ursusie 1976 r.'
program edukacyjny Polska 2026
| W skrócie: | Czerwiec 1976 roku był kluczowym momentem sprzeciwu wobec władz PRL-u. W miastach jak Radom, Ursus i Płock wybuchły strajki i demonstracje. Krwawe stłumienie protestów nie zamknęło ust ludziom. |
|---|
Oglądaj w telewizji
| Data | Godzina | Stacja |
| piątek, 26 czerwca dziś |
22:00 | TV Trwam |
Opis
Czerwiec 1976 r. był jednym z najważniejszych wystąpień robotniczych w okresie PRL i reakcją społeczeństwa na krzywdzącą politykę władz. Podwyżki cen żywności miały zakamuflować nieudolność ekonomiczną systemu kosztem obywateli. Najgwałtowniejsze protesty wybuchły w miastach, gdzie istniały duże zakłady przemysłu ciężkiego - w Radomiu, Ursusie i Płocku. Doszło tam do strajków, demonstracji ulicznych oraz brutalnych represji na uczestnikach ze strony aparatu bezpieczeństwa. Krwawe stłumienie protestów nie zamknęło ust ludziom. Wręcz przeciwnie coraz dynamiczniej zaczęły się rozwijać inicjatywy społeczne zmierzające do walki o wolność i demokrację.